Site içeriğinin izinsiz olarak topluca indirilmesi, kaydedilmesi, çoğaltılması, içeriklerin izinsiz kopyalanması dahil Tüm Hakkı Saklıdır.
logo
logo

SÜTÇÜLER İLÇESİ ÇANDIR KÖYÜ

Pamukova diye bilinen verimli topraklarının çoğu baraj gölü suları altında kalmasıyla köy halkı Gökçeada ya taşınmış..Gitmek istemeyenler ve adada uyum sağlayamayıp geri dönenler  baraj gölü  kıyısındaki  sınırlı  arazilere  yerleşerek alternatif  geçim  kaynaklarına  yönelmişler  Başta seracılık olmak üzere  alabalık yetiştiriciliği  ve  turizmi keşfetmişlerdir..İlçemizin doğal güzellikleri ve tarihi zenginlikleri  ile  Antalya nın adeta arka bahçesi konumundadır. Düşük rakımı, nemi  ve ılıman ıklimi sayesinde  seracılık ve  alabalık üretme çiftlikleri yanında zengin tarım ürünleri yazılı kanyon,  Şıh Muslihıddin türbesi  ve  karacaören baraj gölü  ile  ünlü en hareketli ve zengin köylerimizden birisi..olup,Köprübaşı,Karakilise,Bayduş..gibi mahalleleri vardır.

Sığırlık II Kalesi: Sığırlık ve Çandır köyü arasında yolun kuzeyinde bir tepe üzerindedir. İyi korunmuş kalenin doğu duvarlarında üç yuvarlak pencere vardır. Erken Bizans Döneminde yapılmış olmalıdır.

Sütçüler Çandır Köprüsü: Çandır köyü Köprübaşı mevkiinde, Selçuklular Döneminde yapılmış olan 65 m uzunluk ve 5 m genişlikteki kemerli köprü günümüzde Karacaören Barajı sularının altında kalmıştır.

2. Yazılı Kanyon Tabiat Parkı: Isparta ili Sütçüler ilçesi Çandır Köyü mülki hudutları içerisindedir. 600 ha.lık bir alanı kapsamaktadır. 1989 yılında tabiat parkı olarak tescil edilmiştir. Yazılı Kanyon Tabiat Parkı, Göksu Çayı serisi, Yazılı mevkii, bitki örtüsü ve yaban hayatı özelliğine sahip, manzara bütünlüğü içerisinde halkın dinlenme ve eğlenmesine uygun doğal bir yerdir.

 

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir