Site içeriğinin izinsiz olarak topluca indirilmesi, kaydedilmesi, çoğaltılması, içeriklerin izinsiz kopyalanması dahil Tüm Hakkı Saklıdır.
logo
logo

SÜTÇÜLER İLÇESİ BOĞAZKÖY

İlçemize yakınlığı dolayısiyle daha önce mahallemiz olan dağınık küçük ve şirin Boğazköy şimdilerde üzerinde bulunduğu Isparta karayoluna cepheli Gurbetçilerimizin bahçeli yeni sıra evleriyle yazları dinlenme mekanı olma yolunda rağbet görüyor.. Merhum Eğitimci yazar Bekir Sami Özbalcı ve Kasapoğulları Süt mamülleri A.ş sahiplerininde memleketleri olma özelliği yanında, günboyu  işlek yol üzerinde bulunan bu köyden  her geçişte insanlar yeni zengideresi  köprüsü ve dereyatağındaki cankurtaran çınar ağacı gördükçe SEL felaketinde sürüklenen yolcu otobüsünün  acı izlerini tekrar yaşıyorlar..

 


BOĞAZKÖY CAMİİ
1970 YILINDA YAPILMIŞTIR.BİR GASILHANESİ BİR TABUTLUK BİR ABDESTLİK VE TUVALETİ BULUNMAKTADIR.HAYIRSEVER VATANDAŞLARIMIZIN VE DEĞERLİ HEMŞERİLERİMİZİN YARDIM VE EMEKLERİ SAYESİNDE 2008 YILINDA İÇİ VE DIŞI TAMİR VE ONARIM YAPILMIŞTIR.MİNARESİ 2009 YILINDA İNŞA EDİLMİŞTİR.CAMİNİN İMAMI 12 YILDIR MEHMET ÖNDERDİR (BADAPLI)


BOĞAZKÖY İLKOKULU
1959 YILINDA YAPILMIŞTIR.ŞU AN OKULUMUZDA EĞİTİM YAPILMAMAKTADIR.TAŞIMALI EĞİTİME GEÇİLMİŞTİR.TEK SINIFLIDIR.MÜDÜR ODASI BULUNMAKTADIR.ÖĞRETMEN LOJMANI VARDIR.ŞU AN İÇİN KÖY ODASI ŞEKLİNDE İSTİFADE EDİLMEKTEDİR.2008 YILINDA DEĞERLİ HEMŞERİLERİMİZİN YARDIM VE EMEKLERİ SAYESİNDE ONARIMDAN GEÇİRİLMİŞTİR.

ZENGİ DERESİ
04 KASIM 1995 YILINDA GERÇEKLEŞEN SEL FELAKETİNDEN SONRA BU ŞEKİLDE GENİŞLEMİŞTİR. DAHA ÖNCELERİ DAHA DAR VE KENARLARINDA ASIRLIK KAVAK AĞAÇLARI BULUNMAKTAYDI.BAHAR AYLARINDA DEREDEN KARŞIDAN KARŞIYA GEÇMEK ÇOK ZOR OLUYORDU KÜRESEL ISINMAMIN ETKİLERİ GÖRÜLMEKTEDİR.SELDE BELEDİYE OTOBÜSÜMÜZÜ KURTARILMASINA VESİLE OLAN MUCUZEVİ KAVAK AĞACI BURDA BULUNMAKTADIR.

BOĞAZKÖY KÖPRÜSÜ
MEMLEKETİMİZDE GERÇEKLEŞEN 04 KASIM 1995 YILINDAKİ SEL FELAKETİNDEN SONRA YAPILMIŞTIR.DAHA ÖNCEKİ KÖPRÜMÜZ DAHA KÜÇÜKTÜR.SELE MARUZ KALAN SÜTÇÜLER BELEDİYE OTOBÜSÜMÜZ BU KÖPRÜDE HASARA UĞRAMIŞTIR.
ESKİ TAŞ OCAĞI
  EŞŞEK TAŞI OLARAK GEÇMEKTEDİR.BÖLGENİN SİT ALANI OLMASI SEBEBİYLE TAŞ OCAĞI FAALİYETLERİNE SON VERİLMİŞTİR.YOLLARIMIZDAKİ BİR ÇOK MICIR BU OCAĞIN ÜRÜNÜDÜR.

KİLİSE HARABESİ
EŞŞEK TAŞI OLARAK BİLİNEN TEPENİN BAŞINDA BULUNMAKTADIR.BÜYÜK BİR ODA VE DİĞER DİN ADAMLARININ KALDIĞI KÜÇÜK ODACIKLAR,KÜÇÜK BİRDE SARNICI BULUNMAKTADIR. YERDEN 1 MT YÜKSEKLİKTE DUVARLARI BULUNMAKTADIR.

BOĞAZKÖY MEZARLIĞI
KÖYÜN İLK MEZARLIKLARINDANDIR.BU MEZARLIKTAN BAŞKA 4 ADET DAHA MEZARLIK BULUNMAKTADIR.OKUL MAH. MEZARLIĞI BALCILAR MAH. 2 ADET MEZARLIK KADILAR MAHALLESİ MEZARLIĞI

KIZ MEZAR TAŞI

Öncelikle kutsal bir mekan değildir.100 yaşında vefat eden  Merhum Hacı Mustafa Demirtaş’tan alınan bilgiye göre gümü tarafından sevdiği ile birlikte bizim köyümüze kaçmışlardır kızın ailesi veya akrabaları tarafından hayatına son verilmiştir.Mezarın gercek yeri eski sütçüler yolu üzerine geldiği için yol ekibi tarafından yolun kenarına alımıştır.Boğazköy mezarlığına giderken eski sütçüler yolu üzerinde solda kalmaktadır.Oğlan mezar taşı ise göynük taraflarında bulunmaktadır.Hacı Mustafa Demirtaş amcamın anlattığına bakılırsa ondan da eski bir mezardır.Asırlık bir mezar Allah rahmet eylesin merhum ve merhumeye
ABLAPINARI ÇEŞMESİ
19/09/1959 YILINDA HAVVA AYTAŞ VE AYŞE AYTAŞ TARAFINDAN RESTORE EDİLMİŞTİR. YAPIM TARİHİ BİLİNMEMEKTEDİR. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI ENVANTERLERİNDE YER ALMAKTADIR. TARİHİ ESER OLARAK KAYITLARA GEÇMİŞTİR. ESKİ SÜTÇÜLER BOĞAZKÖY YOLU ÜZERİNDE BOĞAZKÖY MEZARLIĞI YAKININDA BULUNMAKTADIR. BU ÇEŞMENİN HARİCİNDE KÖYÜMÜZDE 5 ADET SUYU AKAN ÇEŞMEMİZ BULUNMAKTADIR.

 

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir