Site içeriğinin izinsiz olarak topluca indirilmesi, kaydedilmesi, çoğaltılması, içeriklerin izinsiz kopyalanması dahil Tüm Hakkı Saklıdır.
logo
logo

SÜTCÜLER İLÇESİ AŞAĞI YAYLABEL KÖYÜ

Köy muhtari Bahattin CİHAN‘dir. Köyün Nüfusu 501 kisi olup ilçe merkezine uzakligi 82 km’dir. Köyümüzdeki hane sayisi 200’dür.

Köyümüzdeki tarihi ve turistik yerler Kilise ve Pinar Gözü’dür. Baslica geçim kaynagi hayvancilik ve orman isçiligidir.

(Çukur,yaka,Ayanaş,Sarıpınar..mahalleleriyle dağınık yerleşikli büyük köylerimizden biridir..Çukur daki Dedegöl dağının dibinden çıkan  eşsiz güzellikteki suyu ve doğal alabalıklarıyla ünlü bu su üzerinde şu anda hidroelektrik santrali yapılmaktadır.)

Aşağıyaylabel köyü 6 mahalleden oluşmaktadır sırası ile Kartoz,Ayaneç,Yaka,Sarıkök,Karancık ve Kumalanı mahalleleridir.Köy dağınık bir coğrafyadan oluşmaktadır.Köyün doğal güzelliği Köprü çayının kolunu oluşturan Kartoz çayıdır. Köyde az sayıda insan yaşamaktadır.Köylünün geliri olmadığı için genelde İzmir,Isparta,Antalya,ve Aydın İllerine göç etmişlerdir.Köy oldukça geniş bir yüz ölçümüne sahiptir.Doğusunda Konya Sınırı olan Dedeğöl dağları Batsında İbişler Köyü Kuzeyinde ,Yukarı Yaylabel Köyü Güneyinde ise Kesme Kasabası Komşularıdır.Köylünün yaşam kaynağı ve doğal güzelliği olan Kartoz çayı yapılan elekrik santralı nedeniyle artık akmayacaktır.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir