Site içeriğinin izinsiz olarak topluca indirilmesi, kaydedilmesi, çoğaltılması, içeriklerin izinsiz kopyalanması dahil Tüm Hakkı Saklıdır.
logo
logo

SÜTÇÜLER İLÇESİ İBİŞLER KÖYÜ

Köy muhtari Mevlüt Çelik’dir. Köyün nüfusu 184 kisi olup ilçe merkezine uzakligi 70 km’dir. Köyümüzdeki hane sayisi 61’dir. Baslica geçim kaynaklari tarim, hayvancilik ve orman isçiligidir.

İhalesi 2007 yılında yapılan Kasımlar Barajı ve HES ile ilgili ÇED süreci 19/12/2009 tarihinde başlamıştır. Baraj inşaatı suçatı olarak adlandırılan bölgede inşa edilecektir. Muhtemelen tüm köy ve mahallelerden Aşağı kırıntı mahallesinin bir kısmı su altında kalacaktır.iBİŞLER : Kasımlar su çatının ve Köprülü kanyon başlangıcının hemen yakınında Kesme yolu üzerinde yeşillikler içinde yer alan bu küçük köyümüzün Aş.Kırıntı ve Y.Kırıntı(Dereköy) olmak üzere iki mahallesi bulunmaktadır.

Kasımlar su çatının ve Köprülü kanyon başlangıcının hemen yakınında Kesme yolu üzerinde yeşillikler içinde yer alan köyümüz, Kartoz Çayı’nın(Akça su) iki kıyısına kuruludur.

Köyümüzün nüfusu 184 kisidir.
Sütçüler ilçe merkezine uzakligi 70 km’dir.
Isparta merkezine 113 km’dir.
Rakımı 850m’dir.
Yukarı Kırıntı(Dereköy) ve Aşağı Kırıntı olmak üzere iki de mahallesi mevcuttur.
Köyümüzde İlkokul ve Sağlık evi bulunmaktadır fakat faal değildir.
İçme suyu şebekesi vardır fakat kanalizasyonu yoktur. Köyümüzdeki hane sayisi 61’dir.
Muhtarı Mevlüt ÇELİK’tir.

Baslica geçim kaynaklari tarim, hayvancilik ve orman isçiligidir.

İbişler Köyü Zengin florası ile görülmeye değer bir yerdir. Çamurlu-Aşılacık bölgesinde eski yerleşim izleri bulmak mümkündür. Su kanalı kalıntıları ile kiremit ocağı kalıntılarına raslamak mümkündür. Ayrıca Köyümüzde farklı Jeomorfolojik oluşumlarda farklı bir görünüm oluşturmaktadır. Akyarlar, Suçan, İnderesi, Kaylı gibi farklı jeomorfolojik oluşumların bulunduğu yerler ile yeraltı mağaraları mevcuttur.
Ayrıca Köyümüzde farklı meşe türlerinin yanında Kasnak meşesi, Ihlamur, Akkavak ve servi gibi bölgede pek yayılış göstermeyen ağaç türleri ile Safran Lale sümbül gibi değerli çiçekli bitkiler ile tıbbi aromatik bitkiler yönünden de son derece zengindir.

 

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir