Site içeriğinin izinsiz olarak topluca indirilmesi, kaydedilmesi, çoğaltılması, içeriklerin izinsiz kopyalanması dahil Tüm Hakkı Saklıdır.
logo
logo

SÜTÇÜLER İLÇESİ KASIMLAR KÖYÜ

Tota üzerinden yapılan yeni Isparta-Kesme yolu ulaşımı büyük ölçüde rahatlatmıştır.Engebeli ve uçurum bir arazide kurulmuş beldemiz adına tek bir defa festival yapılabilen kirazı ile ünlüdür..İş sahası olmayan belde halkından Kumluca ilçesinde seracılıkla uğraşıp oarya yerleşenler bir hayli fazladır. Geçmişte İl genel meclisi üyeliği yapmış Osman Karataş ın beldesi ,bugün azalan nüfusu ile köy statüsüne düşmekle karşı karşıyadır..Tepede inşa edilmiş kale gibi karakol binası görenlerin ilgisini çeker..

Yazılı Kanyon: Sütçüler ilçesinin güneybatısında 10 km uzunluğundadır. Değirmendere çayı vadisi içinden geçerek Karacaören baraj gölüne ulaşır. Kanyonun yan duvarlarında Bizans dönemine ait ibadet yapılan bölümler ve yazılar bulunmaktadır. Bu yazıtlar dolayısıyla kanyona Yazılı Kanyon denilmiştir.Eğirdir’in güneyinde Camili Yayla, Aksu’nun kuzeyi ve kuzeydoğusunda Eğrigöz ve Sorgun yaylaları, Sütçülerin güneydoğusunda Sanlı Yayla, Kasımlar kasabası yakınındaki Tota Yaylası önemli yayla alanlarıdır. Bu yaylalar gerek bitki örtüsü ve doğal güzellikleri gerekse su kaynakları ve çeşitli ekonomik etkinliklerle oldukça ilgi çeken yörelerdir.

Zorzila: Sütçüler-Kasımlar yolu üzerindedir. Dağ yamacında yeralan kalıntılar Roma dönemi olup, şehir hakkında fazla bilgi yoktur.

 

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir