Site içeriğinin izinsiz olarak topluca indirilmesi, kaydedilmesi, çoğaltılması, içeriklerin izinsiz kopyalanması dahil Tüm Hakkı Saklıdır.
logo
logo

GİZLİ KALP (ANİ ÖLÜM)

Küçüklüğümde ne zaman bir ölümün habercisi minareden sela verilse rahmetli babamdan hep bu duayı dinlerdim. Başınız sağolsun Hüküm Allah’ındır.( İnne lillahi ve inne ileyhi raciun ) Allah’tan geldik,Allah’a döneceğiz. Amenna ve saddakna ‘iman ettik, inandık ve tastik ettik’ anlamına gelir.

Bilindiği üzere doğumla başlayıp ölüm anına kadar geçen süreye Ömür denir.Dolayısiyle her canlı ölümü tadacaktır. Ölüm asla bir son değil yeni bir başlangıçtır. Her ölüm ise bir hayat dersidir.

Ömür, acılarla yaşamımızın bir gerçeği. Öyle ya! Acılar olmadan sevinçlerin kıymeti olmaz. Bu dünya da insanın aniden sevdiklerini kaybetmesinden daha acı ne olabilir.? İbadetin gizlisi olur, lakin ölümlerin gizlisi olmamalı. Neymiş efendim GİZLİ KALP’miş. Kalbin gizlisi olur mu? Rahatsızlığının belki farkında, belki de farkında değil. Farkında olanlar için söylüyorum. Neden gizliyorsun?

Eskiden aniden ölenlere HÜCCEDEN öldü. Verem’den ölenlere İNCE hastalık, Felçten ölenlere de İNME ..derlermiş.Başka hastalık bilmezlermiş.

Günümüzde hastalıklar ve ölümler çoğaldı.Buna paralel teknoloji ile birlikte tıp ilerledi.Yıllar önce 1 Şubat 1992 de hayatta en büyük acımı yaşadım. Bir sabah ayrıldığım evimizden akşam dönüşümde, hayattaki en kıymetli varlığım anneciğimin ölüm haberiyle karşılaştım ve adeta şok oldum. Rahatsız olan babamın ölebileceği aklıma gelirdi de, hiç bir rahatsızlığı olmayan annemi bu şekilde kaybedebileceğim aklıma gelmezdi. Anlatılanlara göre öğle yemeğinde sofrada çorbayı içip tam pilava kaşığını götüreceği sırada yığılıp kalmıştı. Ölüm nedeni GİZLİ KALP Henüz 65 yaşında. Babamı ise 7 yıl sonra 84 yaşında kaybettim.

Aradan bunca yıl geçmesine rağmen evin dekorunu, annemin bıraktığı hali ile hiç değiştirmedik. Elimiz varmadı. Sütçüler ilçemizdeki ata ocağı tarihi evimize her gittiğimde, merhum annemin komşuya gitmiş gibi, gelmek üzere olduğu havasını yaşarım.

O zamanlar Sütçüler İlçesi Halk Eğitim Merkezi Müdürüyüm. Gönen ilçemizde İbrahim Demir,Atabey ilçesinde İsa Özkan,Senirkent İlçemizde ise Ferruz Yalçın görev yapmaktalar.Bu arkadaşlarımla oldukça samimiyim. Isparta ilimize gelip şu anki görevim süresince bakın ne acılarla karşılaşmışım.

İbrahim Demir emekli olduktan sonra Belediye Meclis üyesinde görevli.İkamet ettiği Halıkent mahallesinde en büyük tutkusu eşi ile birlikte her sabah yürüyüş yapmak. Hatta son zamanlarda eşinin ifadesine göre hep tepelere dağlara çıkmak doyasıya yürümek istiyordu. İşte yürüyüşe çıktıkları bir Ekim sabahında Ayazma’daki kestane ağaçları arasından geçerlerken: Bir taraftan yerde fark ettiği kestaneleri alıyor,bir taraftan da gözleri ağaçtaki kestanelere kayıyordu.Gözüne kestirdiği kestane ağaçlarında birisine tırmandı. Bir anda dengesini kaybedip düştü yere. Beton zemine çarpan kafası kanlar içinde ölüm yolculuğuna uğurlandığı haberi ile sarsıldım.

Bir gün öğle arası Mimar Sinan Camiine uğradım.Vefat ilanında Gülkent Anadolu Lisesi öğretmeni Ferruz Yalçın yazıyordu. Tesadüfen haberim olan arkadaşımın cenazesine katılmanın şaşkınlığını uzun bir süre atlatamadım. Sağlıklı ve yaşam dolu görünen arkadaşım, kısa bir süre önce yakalandığı amansız hastalığına geç kalmışsınız demişler. Düşünebiliyormusunuz?

Bir akşam bu kez Öğretmen evindeyim. Davetiye dağıtıyordu meslektaşım Ertuğrul Akçil. Oldukça heyecanlı ve mutlu idi.İki gün sonra hafta sonu küçük oğlunun küçük mürivetinde buluşmak üzere sözleştik. Ertesi günü okulumda acı haberi ile sarsıldım. Evinde sabah kahvaltısını yapmış.Dershanesine gitmeye hazırlandığı bir sırada kravatını bağlarken aniden düşüp yığılıp kalmıştı oracıkta. ( GİZLİ KALP)

Yahya Kemal Beyatlı ilköğretim okulu fen bilgisi öğretmeni yalnız başına yaşadığı evinde uyku sırasında öldü. Bekarlık sultanlıktır misali hiç evlenmemiş, emsalim ve memleketlim Yusuf Özkaya. Merhumun öldüğü bir gün sonra okulda dersine gelmemesi yüzünden merak edilip aranması ile ortaya çıktı. (GİZLİ KALP)

Ve..geçtiğimiz günlerde yerel gazetelerde bu kez Öğretmenler İlköğretim Okulu Müdür yardımcısı arkadaşım İsa Özkan’ın ani ölüm haberi ile sarsıldım.Baba değil mi? Hayattaki bir tane evladına çok düşkünlüğü ile biliniyor.Biricik oğlu Polis olmuş Van iline atanmış.Birlikte gitmişler hem de ilk defa uçak yolculuğu ile. Onbeş gün kadar bir güzel gezmiş Van’ı İsa.Ayrılık vakti gelmiş.Oğlu yine uçakla dönmesini isterken baba kara yolculuğunu tercih etmiş.Uzun yolculuk başlamış.Sivas’a geldiklerinde benzi sararmış, nefesi dararmış,ter basmış.Farkeden yolcular yardım etmek istemişler.Yok bir şeyim geçti demiş atlatmış sıkıntıyı. Beyşehir’e geldiklerinde yine rahatsızlanmış İsa.Tüm müdehalelere rağmen kurtarılamamış.Cenazesi gelmiş dönüş yolculuğundan sonra evine. Ölüm nedeni tıpkı babası gibi (GİZLİ KALP)

Ölüm bize şah damarımızdan daha yakın. Ne zaman nerede nasıl gelir? bilemiyeceğimiz bir gerçek.Allah hepimize vakitli ve güzel ölümler nasip etsin.Ölümün de güzeli olurmuymuş demeyin.Olur elbet.Hiç güzel olmasaydı ölmeyi istermiydi Peygamberimiz hz.Muhammed. Dünya en güzel kuran okuma birincisi Davudi sesli.Mısırlı hafız Abdulbasıd Abdussamed… 1988 de camide kuran okurken ölmüş.İşte size güzel bir ölüm. Şehidlik,abdestli,oruçlu..v.b yine öyle. Kötü ölümleri örneklemeye elim varmıyor.

Yukarıda ani sayılabilecek, beni derinden etkileyen ve önemli mesajlar vererek vefat edenler. Bu örnekleri çevrenizden çoğaltabilirsiniz. Yalnızlık Allah’a mahsus. Yalnız yaşayanlar ve kendilerinde hastalık belirtisi hissedenler, başlarına ne geleceğinden habersiz bir yere tek başına habersiz gidenler..lütfen bu durumlarını bir daha gözden geçirip değerlendirsinler. Ateş bir şekilde düştüğü yeri yakıyor. Yaktığı ile de kalmayıp; cenazeleri nice zaman sonra bulunanlar, vicdanları kasıp kavuruyor. Kuşkular , keşkeler, şoklar,otopsiler.. beraberinde cenazeye de eziyet başlıyor. Sevenlerimiz adına bu tür ihmallere hakkımız yok diye düşünüyorum.

Uyuyan insan Yarı ölü insandır.insanlar uykudadır, öldükleri vakit…Ölümü istemek güzel değildir. Ölüme hazırlıklı olmak güzeldir Öyleyse, ölümün bizi nerede beklediği belli değil, iyisi mi biz onu her yerde bekleyelim.

Ölenlerimize bir kez daha Allah’tan rahmet, bakide kalanlara sabırlar dilerim.

Yazan: M. Rıdvan ERTAN
Isparta Gazi Lisesi Tarih Öğretmeni

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir