Site içeriğinin izinsiz olarak topluca indirilmesi, kaydedilmesi, çoğaltılması, içeriklerin izinsiz kopyalanması dahil Tüm Hakkı Saklıdır.
logo
logo

SUYUN GÖZÜNÜ BULANDIRMAK

Bu başlıktaki deyimi, günlük hayatta asıl anlamı yanında, yan anlamı dediğimiz mecazi anlamında hepimiz sıkça kullanırız. Ben burada asıl anlamında kullanarak ilçemizin su kaynaklarında suyun gözlerinde yapılan yanlışlıklardan bahsederek yorumunu vicdanınıza bırakacağım.
Suyun gözü’nün ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliriz.Madem öyle bakalım ilçemizde neler yapılmış son zamanlarda suyun gözünde:
*Yeşildere de yapılan ilk sanai kuruluş hidroelektrik santralinin suyu suyun gözünden alınmış? İnsanın aklına ister istemez içme su ile karıştırıldı herhalde sorusu geliyor?? Öyle ya niye ille de suyun gözünden alınıyor???

*Yukarı başkoz’un su kaynağında sondaj çalışması yapıldı.Suyun en az olduğu yaz sonlarında saniyede şu kadar litre verimli su bulundu diye haber yapılınca heyecanlanıp sevinmedik mi? Şimdi başkozlular soruyor.”Dimyada giderken eldeki pirinçtende mi olduk”? misali.Hani nerede bulunan bu su? Hazır mevcut suyumuz da azaldı tabanın derinliklerine indi kaybolmak üzere? Sondaj çalışması neden suyun gözünde yapıldı???
*Yukarıbaşkoz dan çıralığa yol yapıldı.Yol demek uygarlık demek.Elbette gerekli ve güzel bir hizmet.Lakin bu yol da Çıralık çeşmesinin kaynağının olduğu yere yani Suyun gözüne indirilerek mevcut ana yola bağlandı.Şahsım gibi bazı duyarlı vatandaşlar tarafından durum farkedildiği anda gösterilen tepkiler üzerine yol çok dik rampa olmuş gerekçesiyle değiştirilip suyun gözünden biraz uzak şimdiki hale çevrildi.
*Yine aynı güzergahta döşenen kanalizasyon şebekesi Çıralık çeşmesi arkasında tam da iki çeşmenin birleştiği Suyun gözüne indirilerek ana şebekeye bağlandı.Yetkililer her ne kadar derin bir tehlike yok deseler de şahsım gibi duyarlı vatandaşlar sayesinde anında gelen tepkiler sonucu şebeke bağlantısı bir nebze de olsa suyun gözünden uzaklaştırılarak şimdiki vaziyete getirildi.Fakat mevcut yerde yeşil su sızıntısı akıllara acaba lağım mı? sorusu getiriyor.Çıralığın suyu içilebilir mi? içilemez mi? Belirli aralıklarla tahlil yapılıyor mu?
*Aşağı mağarbaşında suyun gözünden içme şebekesine su almak için tam suyun gözüne biriketten çirkin bir baraka yaptırıldı.Bu iğrenç yapıyı inanın her gördükçe söküp atasım geliyor.Ayrıca bu suyun gözü üzerinde yerleşim yerleri olması suyun sağlıklı olmadığı hakkında endişeler veriyor.
*Yukarımağarbaşında suyun gözündeki çeşme kaldırıldı.Hani yerine yeni çeşme? Sırf çeşme yapılmış desinler diye oradaki projesiz mevcut düzenleme görüntüsü hiç yakışıyor mu? Kaldı ki buradaki suyun gözü üzerinde yerleşim yerleri var numuneler sürekli inceleniyor mu?
Madem görüpte kabul ettiğimiz bir gerçek var:Suyun gözü çok ama çok önemli
Şimdi şu sorulara cevap araıyorum:
*Hidroelektrik santralinin suyu niçin Suyun gözünden alınmıştır? Sadece bu girişimin götürüsü ne olmuştur?
*Başkozdaki suyun gözünde niçin sondaj çalışması yaptırılmış getirisi ve götürüsü nelere mal olmuştur?
*Yanlış hesap bağdat tan dönermiş misali.Çıralığa indirilen bağlantı yolu ve kanalizasyon bağlantı yeri hangi sivri zekalı ya da bu hassas konuya uzak? kimsenin maharetidir? Yıllardır tota girlevikten aspetli borularla içtiğimiz sular kansorejen tehditi yapıyor denildi? Ne değişti cevap istiyorum.Hiç kusura bakmayın mesele sen ben değil Suyun gözü bu ya Suyun gözü .Suyun gözünü kimsenin bulandırmaya ve oradan prim yapmaya hakkı yok.Saygılarımla.

Yazan: M. Rıdvan ERTAN
Isparta Gazi Lisesi Tarih Öğretmeni

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir