Site içeriğinin izinsiz olarak topluca indirilmesi, kaydedilmesi, çoğaltılması, içeriklerin izinsiz kopyalanması dahil Tüm Hakkı Saklıdır.
logo
logo

BAŞKENT ANKARA DA SÜTÇÜLER RÜZGARI ESTİ

12-15 Haziran tarihleri arasında Ankara’da “Isparta Tanıtım Günleri” organizasyonu gerçekleştirildi. İlk defa gerçekleştirilen yaklaşık 150 bin kişinin katıldığı etkinlikte şehrimizin değerleri, doğal güzellikleri, turistik yerleri, tarihi, kültürü ve yemekleri tanıtıldı. Biz de Sütçüler’i temsilen oradaydık.

MELİH DOĞANKAYA OLARAK SÜTÇÜLER STANDIMIZDA GÖNÜLLÜ VERDİKLERİ HİZMET İÇİN AYRICA TEŞEKKÜR EDERİM.

Türkiye, Isparta’yı gülü ve halısıyla tanıyor. Her ne kadar halı piyasasında artık söz sahibi olmasak da bu böyle. Başta hemşerilerimiz olmak üzere ziyaretçilerimizin yoğun ilgi gösterdiği Alternatif Turizmin gözbebeği Sütçüler tanıtım standımızda evimizde saklı kalmış tarih araç gereçlerden oluşan şark köşesi, el işi ürünlerimize, yemek kültürümüzden, doğal yaşantımızın olmazsa olmazları ilginç aded ve geleneklerimize…endemik bitki türlerimizden tarihi ve doğal zenginliklerimize…kadar pek çok güzelliklerimiz segilendi.

Maketipekhalı,kozalaksepeti,menevişsürtmesi,dizifasille,yufga,hünnap,yerfıstığı, narekşisi,dutkurusu,dutpekmezi,dutpekmezaromalılokum..kekikçayı,kekik reçeli,kekik suyu,çalba dallı,endemik bitkisel yağlar.yabani orkide soğanı sağlep, doğal oksijen deposu toros sedir fidanları,, İnsanların evlerinde büyüyünceye kadar rahatlıkla yetiştirebileceklerini tavsiye ettiğimiz yararlı sedir fidanlarını ısrarla talep ettiklerini, taze dutkurusu ve pekmezini istediklerini ve kekik balı aradıklarını gördük. Karakovanı tuluk ayranı nostalji pekmezimizin

MELİH DOĞANKAYA OLARAK SÜTÇÜLER STANDIMIZDA EMEK VERDİĞİ İÇİN RIDVAN ERTAN HOCAMA ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.

nasıl yapıldığını, kekik çayının sırrını soranlar oldu. Bundan sonra yapılacak organizasyonlarda el yapımı ürünlerin satışına mutlaka ağırlık verilmeli.

Zengin standımızda yurdumuzda şu ana kadar orjinalliği en iyi korunabilmiş ilkçağ antik kentlerinden Adada ,Yazılı Kanyon tabiat parkı ve Eko kültür köyü Beydiili öne çıkan adreslerdi.. Ben dünyanın yeni harikalarına aday bu 3 unsuru turizmde sacayağımızın ayaklarına benzetiyorum..Bunun yanında Kamp,kamping,dağcılık ve doğa sporları.. yürüyüş yolları..Yılkı atları..Kızıl akbaba,Dağkeçisi..Saint Paul treking -Tota orman içi dinlenme..Reiki huzur vadisi…yerlerimizin görüntülerinin,duddibi sohbetlerinin, aykırı oyun figürlerimizin segilendiği, nostaljik anılarımızın tazelendiği ..standımız. En zengin içerikliliği yanı sıra en çok ziyaretçi akınına uğraması ile dikkat çekti sayın valimizden övgü aldı.Beğdilli dağevi yanı sıra karpuşta/kelif yaşantımızı yansıtan köşemizde hatıra fotoğrafı çektirebilmek için sürekli izdihamlar yaşandı..Beraberimde götürdüğüm Sütçüler gazete’lerini hemşerilerimiz soluklandıkları yerde ilgi ve beğeni ile okurlarken ilginç görüntüler ortaya çıktı.. Hemşerilerimizin gurbette sıla hasretlerini dindirmeye çalıştıkları atmosfer yakaladıklarını gözlemledik..

İlçemizin tarihi ve folklorik özelliklerinin anlatımı görevi tevdi edildiğinde heyecanlandım ve onur duydum..Gel vatandaş gel.. Burası Sütçüler..Toros dağları arasında yemyeşil şirin mi şirin bir yer…Neler var neler? Zannetmeyin sütümüz yoğurdumuz çoktur? Sütçümüz çoktur…İstanbul-Antalya ve Isparta dan her gün seferler yapan otobüslerle rahatlıkla gelebilirsiniz.Eşsiz doğa ve tarihi güzellikleri içinde doğa yürüyüşüne başlar,doğanın kalbinde nefes alır,kuşların suların ve yaprak hışırtılarının eşliğinde çadırda kalabilir gün boyu oksijenle doldurduğunuz ciğerlerinize bayram ettirmenizin karşılığında deliksiz uyku çekerek güne zinde başlayabilirsiniz., Endemik bir tür olan sütçüler kekiğinden yapılmış kekik çayı,dallı içerek,yolunuz düşer asırlık dut bahçelerinde guvam köpük yalayarak.. günün yorgunluğunu atabilirsiniz.. 4 gün boyunca bitmez tükenmez anlatımımızdaki nefesimizin imdadına hep dut pekmezimiz yetişti. Yıllar önce ilçemizde çalışmış bir çok insanlarla karşılaşıp onlara yeniden duygulu anlar yaşattık.. Tanıtım Günleri çerçevesinde 4 gün boyunca, halk oyunları gösterileri, konserler, animasyonlar, sunumlar da yapılmıştır. Ayrıca, Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e fiziki benzerliğiyle dikkat çeken Ispartalı hemşerimiz Necdet Bardak’ta açılışta yaptığı konuşma ve zeybekli canlandırmanın yanında,standımızı da ziyaret etmiş, Tanıtım Günleri boyunca ziyaretçi ve katılımcılarımızdan büyük ilgi görmüştür. Bu arada konser proğramında hemşerimiz Ozan Yeşilyurtlu da yöresel türküleriyle sahne aldı ve hemşerilerimiz kendisine coşkuyla eşlik etti…

15 gün arayla yılda 25-30 defa iller arası düzenlenen tanıtım günlerine Isparta yı bilmem ama ilçemiz olarak İLK defa katıldık ve büyük bir fırsat yakaladık. Ulusal basın ve tv kanallarından beklentilerimizin üzerinde ilgi görüp amacımıza ulaştık …Ben şahsen bu yaz ilçemi merak edip ilk defa gelecek ziyaretci akınınında bir yoğunluktahminediyorum..En fazla içeriği olarak dikkat çeken standımızda…katmerimiz,sıyırtmacımız,sarığıburmamız,zülbeyi,hasıda…oymadutağacıüzmağarımız,Apollo kelebeğimiz,asırlık ata mesleğimiz sütçülük..le ilgili yansımalar…. orada fark ettiğim göze batan eksikliklerimizdi..

İlk defa katıldığımız tanıtım günlerinde satış yapılmayacak denilmesine rağmen diğer stantlarda satışların yapılması ah keşke bizde mi yapsaydık ? dedirtti ve talepleri sipariş adreslerle karşılamaya çalıştık.Binlerce broşürler dağıttık.

İlçemizin böylesine geniş katılımlı bir organizasyona katılımını sağlayan gerçekten büyük emek sarf ederek bir ilke imza atan Sayın kaymakamımız İdris Koç’a ve şahsında eşi ile gecesini gündüzüne katan İlçe Mili Eğitim Müdürümüz Mehmet Emin Yalçın’a, öncelikle yiğidin hakkını teslim etmek gerek.. Stantlarımızın görkemli açılış töreni esnasında bir acı haberle sarsılıp ilçemize dönmek zorunda kalan ve yokluğunu hissettiğimiz Belediye Başkanımız Mustafa Üstün’e..Gerçekleştirilen organizasyonda destek sağlayan emeği geçen herkese teşekkür ediyor, bu tarz etkinliklerin devam ettirilmesini..Aldığım duyumlara göre yıl sonuna doğru İstanbul Feshane de düzenlenecek daha büyük profesyonel Isparta tanıtım organizasyonlarında buluşmayı diliyoruz…..

Sütçülerli olmak bir ayrıcalık Bu ayrıcalığı hep birlikte yaşamaya var mı sınız? . Bunun için hepimize şimdiden ayrı görevler düşüyor İstemek başarmanın yarısıdır.Demek ki isteyince oluyormuş.Yeter ki isteyelim ..Her şey Sütçüler için…Çünkü ziyadesi ile hak ediyor….. Bir başkadır benim memleketim…

Yazan: M. Rıdvan ERTAN
Isparta Gazi Lisesi Tarih Öğretmeni

Comments are closed.