Site içeriğinin izinsiz olarak topluca indirilmesi, kaydedilmesi, çoğaltılması, içeriklerin izinsiz kopyalanması dahil Tüm Hakkı Saklıdır.
logo
logo

BAŞKOZ’UN KURTULUŞU İÇİN ÇÖZÜM VAKTİ

İlçemizin geçmişte  en önemli yazlık semtlerinden olup günümüzde mahalle olmuştur.Güneşi en geç gören KUZ ya da en iri cinsli  KOZ  (ceviz) ağaçlarının olduğundan dolayı bu isimle anıla gelmiştir. Dünün yeşil başkozu artık kırbaşkoz’a dönüşmüştür..Bu durumun tek nedeni insanlarımızın  kolay yaşamı arzulayıp  kentleşmeleri,üreticilikten tüketici toplum olmaya yönelmeleri ile  bahçelerin terk edilmesi diyebiliriz. Ekilmeyen bahçelerin kuruması  meyilli arazideki erozyonu tetiklemiş aşağıyakalarda bahçe sınırları birbirine karışmıştır.. Kontrolden uzak bakımsız bahçeler başıboş hayvanların otlağı haline gelmiştir.Başkoz ile ilgili o kadar çok yaşanmışlar vardır ki bunların içinde en abartılısı : Her bahçede güneşi görmeyen koyu gölgeliklerin olduğu ağaçlar o kadar sık ve yüksekmiş ki sincaplar yere inmeden ağaçtan ağaca birçok bahçeleri dolaşabilirler insanlar ise kavurucu sıcaklarda dahi günün her saatinde gölgelikler içinde birbirlerine gider gelirlermiş..

          Geçmiş dönemde yol medeniyettir anlayışı ile bahçe sahipleri yol geçme uğruna arazilerini duvar yapmak şartı ile vermişler..Ne yazık ki yol yapmış olmak için yapılan yollar yarım bırakılmış,yağışla sürüklenen toprak kaybını hızlandırmıştır.Yine o dönemde suyun en az olduğu  aylarda yukarıbaşkoz suyu gözünde yapılan sondaj çalışmasında baldır kalınlığında su çıktığı görüntüsü müjdeli haber olarak sütçüler gazetemizde yayınlanmıştı.Peki sormazlar mı sahi nerede şimdi o su?  O su kaybolduğu gibi mevcut akan suyumuzda çok azalmış…

          Başkozu kurtarmak için düşünüyorum araştırıyorum mutlaka bir çözüm yol olduğuna inanıyorum.

          1-Öncelikle yazın geri verilmek kaydı ile  şartlı olarak damarası şebekesine verilen su mutlaka geri verilmelidir.Şu anda 2 parmak kalınlığında kalmış bu suyu almaya değer mi?

         2-Başıboş mal otlatmak kesinlikle yasaklanmalıdır.Değilse binbir emekle ilk defa oluşturulan örnek dut bahçemizdeki dut fidanları da her an yağmalanmaya açık

         3-Yol yapılıyor gerekçesi ile duvarları örülmeyip bırakılan heba olan bahçelerimize bu dönemde duvar örülmeye başlanması doğru bir hizmettir.Bu duvarların bitirilmesi ile üzerinden tekrar bir kış daha geçmeden yeni yolların ıslah ve şarampol çalışmalarına başlanmalıdır.Hatta burası da artık mahalle olduğuna göre Diyangayası benzeri  gibi ergenlik sapağından eleme hizar sapağına kadar kilit parke taşı döşenmelidir.

         4-Atayadigarı yazlık karpuşta ve Keliflerimizin onarılmasına korunmasına kolaylıklar sağlanmalı özendirici yarışmalar yapılmalı..

        5-Miras paylaşımındaki belirsizlikleri ortadan kaldırıcı gerekli her türlü sistemli çalışmalara  başlanmalı. Doğrusu arsa fiyatlarını kimse bilmiyor belirlenmeli..İnşaat malzeme maliyetleri düşürülmeli.Bahçeler gerçek hak sahiplerine kavuşturulmalı.

        6-Yukarıbaşkozdaki kaybolan su araştırılmalı tabana inmişse yüzeye çıkarılmalı

        7-Madem dünün irem başkozun kurtulması yeşermesi suya kavuşmasına bağlı?  Bunun içinde alternatif seçenekleri var. Belenden aşağı Düztarladan yukarıbaşkoz sapağına hatta badapyokuşu eteğine kadar olan uygun bir arazide zemin etüdü yapılıp ??  Kışın dereye boşa akan sular biriktirilip sulama gölet yapılabilir.

       8-Enerji santralimiz  şirketi prosüdürüne uygunluğunu sağlayabilirse cüzi bir fiyatla elektrik verip yeşildere den başkoza su pompalanabilir..Bu sayede kırılan kalpleri kazanır ortaya çıkardıkları eserle deyim yerinde ise heykelleri bile dikilip gönüllerde taht bile kurabilirler?..Bütün bunlarda olmassa sarıçam tepesine rüzgar yeterli ise rüzgar enerjisi kurulup sağlanan enerji ile yeşil dereden su çıkartılıp hem Pınarköy hem de Başkoz arazisi sulanabilir.Bir rüzgar enerjisi kurulumu  1 milyon euro ya (3,5 trilyon) mal olduğunu 5 yılda kendini amorti ettiğini 25 yıl ömrü olduğunu duymuştum?

      9-Daha önce hangi akla hizmetse : Heyelan bölgesi deyip  ‘’ hayatta iken kendi mezarlarınızı yapmanıza izin vermem’’  zihniyeti ile engellenen ev yapımları ? teşvik edilmeli engellenmemelidir.Tavandan olduğu kadar taban dediğimiz dereyatağından yalanıp giden topraklarımızında artık durdurulmasu için azmak deresine kadar ıslah çalışmalarının yapılıp alt yapı çalışmalarımızın tamamlanması elzemdir.

    10-Başkoz için düşünülen turizm kapsamında bungalov evlerli bir proje faaliyete  geçirileceği  yerinde bir hizmet ve yatırım hatta ödüldür.Aynı bağlamda yukarıbaşkoz meydanı –fındık çeşmesi ve Çıralık çeşmesi..vb gerekli düzenlemeleri yapılarak ailelerimizin rahatça piknik yapacağı gözde uğrak mekanlara dönüştürülebilmelidir…

 Sözün özü atayadigarımız emanet Başkoz ise : Derhal korunma altına alınmalı can damarı suyuna mutlaka kavuşmalı Gerisi ise teferuattan öte emanete hıyanettir? Suyuna kavuştuğu anda ortaya çıkabilecek hayal ötesi güzellikleri hayal etmek bile güzel..

 

Hey gidi canım Başkoz              Çıralık  Fındık çeşmesinden           Dünyaca ünlü dudundan

Bi haller oldu sana                     İçmem suyundan içmem                 Yemem bir daha yemem

Yoksa nazar mı değdi                Kuruyan irem bahçelerinden          Hakkımı helal etmem

O yemyeşil irem bağlara            Geçmem bir daha geçmem              Billah sebep olanlardan…

Yazan: M. Rıdvan ERTAN
Isparta Gazi Lisesi Tarih Öğretmeni

Comments are closed.