Site içeriğinin izinsiz olarak topluca indirilmesi, kaydedilmesi, çoğaltılması, içeriklerin izinsiz kopyalanması dahil Tüm Hakkı Saklıdır.
logo
logo

GİTTİM YAŞADIM GÖRDÜM YAZDIM

Sütçüler ilçemiz bu yaz da kaybolmayan adetlerimizden başta Kuran Mevlid ziyafetinin yanısıra birçok düğün ve şenliklere sahne oldu..İşte bunlardan tespit edebildiğim çeşitli enstanteneler..

1-Saray köyü gençlerimiz ilk defa tertipledikleri ve geleneksel halde sürdürmeyi arzu ettikleri şenlik 11-Ağustos ta Keler mahallesinde mahalli sanatçı Adem Yavuz un sahne almasıyla başladı.Ancak gündüz erenler dağında yapılan yağmur duasının ardından çoban ıslatan yağmuru ile hevesleri kursaklarında kalırken yağmur çiftçilerimizi güldürdü..


2-Saray da katıldığımız bir düğünde ilginç görüntülere tanık olduk.Türk filmlerine konu olan birbirlerini seven ve kaçan iki genç,daha sonra hatırı sayılır kişilerin araya girip aileleri ikna etmeleriyle mutlu sonla noktalanmış sıra gelmiş düğüne..Hen oğlan hem kız evinde erkek çalgıcı gurubu ve her iki yerde kamyon çarşafı ile ayrılmış aynı havalarla bayanlar ayrı erkekler ayrı 4 ayrı yerde aynı anda oyun oynamalarına ilk defa tanık oldum.


3-Ağustos ayında Pınarköy'ün yanı sıra ilk defa Saımehmetler,Çobanisa ve Saray köylerimizde de derneklerinin girişimleriyle yemekli tanıtımlı kuran ziyafetleri düzenlendi.


4-Kuran ziyafetleri o kadar çoğunluktaydıki hocalarımız zaman zaman proğram saatlerinde değişiklikler yapmak zorunda kaldılar kimilerine gidemediler adeta hoca sıkıntısı yaşandı..Gölcükte SÜDER in geleneksel olarak düzenlediği yemekli şölen buluşması günü en az 10 yerde hemşehrilerimizin daveti vardı..Davetlerin aynı güne çakışmasıda ayrı bir sıkıntı..(Bu sıkıntınında asgariye indirilmesi aslında evelden istişare ederek mümkün..)


5-Erenler camiinde düzenlenen kuran ziyafetleri için yeni düzenlenmiş masalar iyi olmuş..fakat bu düzenlemede oturum paylaşımında standart ölçüler yakalanamadığı için yemek israfı arttığı gözlendi..Ayrıca sıcaklıkların mevsim normalleri üzerinde seyrettiği bu günlerde Kuran ziyafetini halkımızın geneli hocaların bulunduğu vantilatörlü serin camii içerisi yerine dışarıdan dinlemeyi tercih etmeleri,burada konsantre olamamaları dikkat çekici..Ayrıca erkeklerin yemeği önce yemeleri bayanların bekleyip sonra yemeleri sıkıntısının tek çözümü..Pınarköydeki uygulamadır. (Burada Proğram 12 de başlıyor bitiminde öğle namazı eda edilip ardından aynı anda herkese yemek ikram ediliyor..)


6-Aşçılarımız sakın alınmasınlar..Aşçıyım demekle aşçı olunmuyor...Aşçılığın artık günümüzde okuluda var..Ömer Daldal,Arap, Gazneli, Aşçı ismail, Adanalı..Nerede o eski aşçılarımız? diye zaman zaman aranır olduk..Birisi eksik buluvercek diye ödleri kopardıda hep dikkat ederlerdi..Şimdiki aşçılarımız (yarası olan gocunsun) malesef çok pişmiş ve ezilmiş kuru fasülye yemeğinde,pişmemiş nohutta,ayarı tutmamış helvada,ağır ve yağlı yemeklerde..(menüde değişiklik yapılıp hafif ve diyet tercihler şart?) Öteden beri damak zevkine alışmış halkımız aradığı tadı bulamayınca haklı olarak aşçılarımızı eleştirmeye başlıyorlar..Üstelik birde gölgesinden yararlandıkları Erenler camii avlusundaki dut ağacının yapraklı dallarını tüm ikazlara rağmen yakarak...?


7-Pınarköy ün bu yılki 8.geleneksel buluşmasında proğram sunuculuğu davetlisi olarak bulunduğum 1978-1979 yıllarında okullarında görev yaptığım şahsıma tevdi edildi.Bundan mutluluk duydum ve duygulandım..Pınarköy muhtarı Abdullah Can dan aldığım bilgilere göre..Bu yaz dışarıdan haneyi ziyarete gelenlerin sayısı şu ana kadar 629. Bu rakam köydeki sabit nüfusun 3 katı..6 Belediye başkanı ve 26 ilçemiz kaymakamları ile çalışma şansı yakalamış Muhtarımız gelen tüm davetlilere günün anısına üzerinde isim ve cepi yazılı özel kalemler hediye etti..Bu arada ilk defa organize edilen gönüllü kan bağışına hemşehrilerimiz yoğun ilgi gösterdiler ve kısa zamanda kızılay ekipleri 47 ünite kan topladılar..Köy halkına teşekkür ederek mutlu ayrıldılar..


8-Yine bu yaz alışılmışın aksine ilçe dışına oldukça fazla kızlarımızın gelin gittiğine tanık olduk (Allah ordan güldürsün) Yalnız benim dikkatimi çeken bizim zamanımızdaki YOLDAVARI adedimizi şimdiki gençlerimizin uygulamadıkları..Üç gün mezar üstü ziyaretimiz.. gibi bu adedimizin de unutuldu mu olduğu? Keza bu tür paylaşımlar adedleri, insanları birbirine daha çok yaklaştırır ve birliktelik doğar diye biliyorum..?


9-Seferağa camiine klima yaptıranlardan Alllah razı olsun..Cemaat rahatça ibadetini yapabiliyor..Fakat buradaki umum tuvaletin kapı kolları ters takılmış ve sıkıntı var. Takan usta mutlaka düzeltmeli..


10-Alidede mezarlığında merhum Hüseyin Şükrü Özsüt anısına giriş kapısına yapılan hayır çeşmeside yerinde ve çok isabetli olmuş.Zira ılıca çeşmesi uzak kalıyor şu sıralar suyu kuruyor ve su ihtiyacını karşılayamıyordu..


11-ilçemiz keçi yatağı ve çağıllığa çocukluğumuzda dikilen ve yetişen çam ağaçlarının bir kısmı TEDAŞ tarafından yüksek gerilim hatlarına tehlike yaratabilir endişesiyle kökünden kesilmesine duyarlı çevre halkı oldukça tepkili.Dinleyince onlara hakta verdim.İlle kesilecekse kökünden şartmıydı yarıbelinden kesilebilirdi diye sitemleri var.


12-Su kaynakları bakımından oldukça zengin ve şanslı olduğumuz bir konumda geleceğimizin teminatçıları en kıymetli varlığımız olan çocuklarımızın YÜZME HAVUZU İSTİYORUZ çağrılarına benim gibi düşünen birçok hemşehrilerimiz adına tam destek verdiğimizi belirtmek istiyorum..Bunun yanında ilçedeki çocuk parklarının çoğaltılması ve mevcut olanlarının dahada zenginleştirilmesi isteklerini buradan duyurmam benden en büyük istekleri.İşte bende bu isteklerini yayımlıyor onları çok ama çok sevdiğimizi bir kez daha ifade etmiş oluyorum.

Yazan: M. Rıdvan ERTAN
Isparta Gazi Lisesi Tarih Öğretmeni

Comments are closed.