Site içeriğinin izinsiz olarak topluca indirilmesi, kaydedilmesi, çoğaltılması, içeriklerin izinsiz kopyalanması dahil Tüm Hakkı Saklıdır.
logo
logo

KİM DEMİŞ ŞEHİDLER ÖLMEZ DİYE..??? (Makale)

KİM DEMİŞ ŞEHİDLER ÖLMEZ DİYE..??? (Makale)

İlçemizde isimleri verilmiş şahsiyetler sanki bir elin parmakları kadar.Bunları hatırlayacak olursak: Atatürk caddesi – Ahmetbey caddesi – Gürakalın kardeşler sokağı – Hüseyin Şükrü Özsüt caddesi –Prf.Dr Rektör Hasan Gürbüz MYO – Şehit Başçavuş Mehmet Özdemir Parkı – Şehit Komiser Mustafa Yıldırım İlköğretim Okulu (Çimenova),içerilerinde yeterince oyun aleti olmadığından dolayı kuşsuz boş kafes misali çocuksuz bir kaç çocuk parkı..!

Peki sadece bu kadar mı olmalı ? Bana göre hayır. Niçin mi? İzah etmeye çalışayım. Yıllardır söylemekten dilimde tüy bitti. Geçmişte İlçemiz Hükümet Konağı önüne şehitler anıtı yapıldı. Üzerinde öğrencim Bingöl – Genç ilçesinde şehit komiser Mustafa Yıldırım’ın ismini göremeyince hayretler içerisinde kaldım ve üzüldüm. Uzun bir uğraşıdan sonra onunda ismini eklettim.Sonra köyündeki ilköğretim okuluna isminin verilme sözü vardı.Bu sözün de takipçisi oldum.Olayı gündeme taşıyarak kamuoyundan büyük destek gördüm ve nihayetinde geçtiğimiz yıl çok şükür bu şehidimizin ismi ölümsüzleşti.

Şimdi ilçemiz Alidede kabristanlığında Mardin Kızıltepe de asker ocağında 1972 de trafik kazasında ölmüş bana göre bir şehidimiz yatmakta..( Onu sinemalı günlerimizin makinisti olarak tanırız.) Mezarının bakımlı hale getirilmesi ve başucuna şanlı bayrağımızın dikilmesi yönünde ilçemiz mülki amirliğine dilekçe verdim. Dilekçemin cevabında aynen şöyle diyor. Durum incelendi.Söz konusu er Abdullah Şahinkaya vatani görevi sırasında sinema oynatmaktan dönerken trafik kazası sonucu hayatını kaybetmiştir. Dolayısiyle şehidler listesinde kayıdına rastlanılamadığından talebinizin yerine getirilmesi mümkün değildir.. (Talebim sadece bakımlı bir mezarı ve başucuna bayrağımızdı)

Şimdi bu cevabı aldıktan sonra ikilem içerisinde kaldım. Neden mi? Görev yaptığım ilimiz Isparta da hergün okuluma gidiş gelişte içinden geçip dualar okuduğum Şehitler mezarlığında çeşitli illerimiz doğumlu asker isimler dikkatimi çekiyor.Onlarda burada asker ocağında kimi hastalanıp, kimi kaza ile vefat etmişler ve şehidler mezarlığına defnedilmişler.Yani tıpkı bizim erimiz Abdullah Şahinkaya gibi.Onun bunlardan ne farkı var? Mezarının unutulmuş viran halini gördükçe,Keşke o da burada olsaydı diye hayıflanmamak elde değil.

Yukarıda vurguladığım üzere ilçemizde ismi verilen kişi pek az.Bunun anlamı şu demek. Ya isim verilecek başka şahsiyet yok.Ya da fazla isim vermekten rahatsız ve duyarsız gibi bir tavrımız var. Bunu da şuna dayanarak söylüyorum. Hani her zaman deriz ya : Kim bu memlekete bir çivi çakarsa onu sırtımızda taşırız..?? Haydi bakalım o zaman hodri meydan. İlçemiz kumluk kent ormanı yapıldı. Bu projede kimin emeği varsa onun ismi verilerek onure edilmeli bu iki iki dört. Haydi bu noktada ihtilaf oldu.O zaman buraya verilecek en yaraşır isim şehid ismi olmalıydı. Burada çocuklukları geçmiş,her yerde ayak izleri bulunan,bir ailenin hem de iki çocuğu asker ocağında şehid olmuş. (İstanbul-Sütlüce’deki o ibret dolu dramatik olayı ayrıca aktaracağım) Şehidimizin Meclis üyesi bir yakınına az mı yalvardım.Bu meseleyi hallet değilse durma orada dedim.Defalarca basın yayın organlarında yazdım bir daha yazıyorum.Siz bu şehidlerin ismini vermekle ne kaybedersiniz.Şimdiye kadar hiç bir yere verilmemesi gaflet ve hata. Görünen o ki ! Gün olur devran döner. Zamanında MYO na karşı çıkıp YBO nun gelmesini ısrarla isteyen Belediye Başkanımızın teklifi ve Meclis kararı ile bu ormana Pr. Dr.Hasan Gürbüz Kent Ormanı verilmiş. Yazıklar olsun. Neden mi? Bana göre tamamen duygusal bir yaklaşımla,Merhumun İkinci defa ismi veriliyor .Memlekette ismi verilecek demek ki başka şahsiyet kalmamış??? Tekrar başa dönüp,İkinci defa isim verenlere sormazlar mı? O zaman Atatürk ismini ver kardeşim. Ondan daha üstün kim olabilir? Kaldı ki çok değer verdiğim aynı zamanda yakınım merhum Rektör ile Kent Ormanının ne ilgisi var? Sağ olsaydı değil ismini yazdırmak buraya bir çivi çakan asıl sahiplerini kendisi sırtında taşırdı alimallah.

Sayın Başkan değerli meclis üyeleri.Kuş uçmaz kervan geçmez bir yola Şehidler sokağı diye bir teneke parçasından levha asıp bu sorumluluğunuzdan kaçamazsınız. Lütfen elinizi vicdanınıza koyup bu meclis kararını bir daha gözden geçirin.Kumluk kent ormanının ismi ŞEHİD KESİKTAŞ KARDEŞLER KENT ORMANI ya olmalı ya olmalı. diyorum. Bu konuda tıpkı Şehid Komiser Mustafa Yıldırım isminin yaşatılmasında olduğu gibi başta web sitelerimiz olmak üzere tüm Sütçüler kamuoyundan destek bekliyorum.

Kim demiş şehidler ölmez diye?? Şehidler unutuldukları zaman ölürler…! Hani benim Recebim? Kabirleri cennet mekan olsun . Saygılarımla.

Yazan: M. Rıdvan ERTAN
Isparta Gazi Lisesi Tarih Öğretmeni

Rıdvan Ertan Hocam, Sizi Örnek Alıyoruz ve Şehitlerimizi Unutmadık, Unutturmayacağız. Aziz Şehitlerimizin Bizler Üzerinde Emeği Olduğunu Blliyoruz, Elimizden Geldikçede Desteklemeye Devam Edeceğiz. Şehitlerimizin Ruhu Şad Olsun.

Comments are closed.