Site içeriğinin izinsiz olarak topluca indirilmesi, kaydedilmesi, çoğaltılması, içeriklerin izinsiz kopyalanması dahil Tüm Hakkı Saklıdır.
logo
logo

ORDA BİR KÖY VAR UZAKTA

Gökçeada öğretmen okulunu kazandığımda kime sorsam bilmiyordu yerini ve imroz un yeni ismi olduğunu. Olsa olsa Marmara denizindeki birçok şirin adalardan birisi olmalı dedim kendi kendime..
Sütçüler ilçemden Isparta iline rahmetli babamla gelişim. Orada bizden istenen evrak ve araç gereçleri tamamlamaya koyulduk. Devlet Hastanesinden Sağlık raporu alırken Kırtasiye dükkanlarından alışveriş yaparken sormadan edemiyorduk -Gökçeada neresi? Kimse bilmiyordu.Ta ki Milli Eğitime uğrayıpta öğreninceye kadar. Meğer Çanakkalede İmroz adasının yeni ismiymiş…

Ege denizinde Çanakkale Boğazının her iki yakasında yer alan iki adamızdan birisidir Gökçeada. GÖKÇEADA (İmroz) Lozan antlaşmasıyla ülkemizde kalmıştır.Yurdumuzun en batı uç noktası olan Avlaka burnunun burada yer almasının yanında,en büyük ada’mız olarak bilinir. Gökçeada’nın Isparta ve Ispartalılar için ise hatırımda kalan üç ayrı önemi vardır. Birincisi 1971-73 yılları arasında ilk ve son defa olmak üzere 2 yıl DPYS ile benimde dahil olduğum 50 civarında ilimizden erkek yatılı öğrenci almış olması. İkinci özelliği ise ilimiz Sütçüler Çandır Köyümüzün bir kısmı 1984 yılında buraya taşınmışlar ve Yenibademli köyünü kurmuşlardır. Üçüncü özelliği de o zamanki okul müdürümüz yine Ispartalı. Aynı zamanda ”Aklım aldın bir hoş oldum Türkiyem ve Atatürk ağlıyordu öğretmenim” adlı ünlü şiirlerin sahibi çok değerli Özbek İncebayraktar.Yine o zaman şimdiki SÜYAD başkanımız yeni evli Hülya Tuz’un eşi Mehmet Tuz hemşehrimiz adada üstteğmenliğinin yanı sıra Kaymakam Vekilliği görevleri yapıyor. (manevi yardımlarını unutamam)
Tesadüfe bakın ki, 1976 yılında mezun olup ayrıldıktan tam 18 yıl sonra Gökçeadayı ziyaret etme şansım olmuştu biliyormusunuz?
Isparta-Sütçüler Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü yaptığım yıllardı.Duydum ki hususi bir minübüs ile Gökçeada dan gelin getirmeye gidiyorlardı ve bir rehber aranıyordu.Gönüllü bu işe talip oldum. 5 gün izin alıp yol boyunca rehberlik ettim. Ada’yı, hiç görmediğim yerleri dahil bir güzel gezdik. Herkes çok memnun kaldılar.
İlçeme bağlı Çandır köyünün toprakları Karacaören Barajı suları altında kalmasıyla ve barajda su tutulmaya başlandığı 1984 yılında Çandır köyünden yaklaşık 100 hane Devletimiz kanalıyla Gökçeadaya taşındılar.
Çandır köylüleri Antalya yı istedikleri halde devletimiz Kıbrıs veya Gökçeada da ısrar etmiş ve köylüler tercihlerini Gökçeada dan yana kullanmışlardır.
1984 yılında zamanın valisi sayın Utku Acun un Isparta hükümet meydanındaki veda konuşmasının ardından Çandır köylüleri gözyaşları arasında uzun yoculuğa uğurlandılar.
Adanın yeni misafirleri Toprak İsakan Müdürü Senirkent’li Toylan ın da çabaları sonucu,adanın en güzel yerine, sahil Kaleköy’e 500 metre mesafede eski bademli köyü yol sapağında kurulan Yenibademli köyüne yerleştirildiler. Anlattıklarına göre ”Bülbülü altun kafese koymuşlar..ah vatanım demiş..”misali: Köylülerin adaya uyum sağlamaları kolay olmamış. Kilometrelerce uzakta alışık olmadıkları bir yerde ilk bayram,ilk ölüm,ilk doğum,ilk düğün..gibi ilk acı ve sevinçlerle paylaşmış yoğrulmuşlar..Bakmışlar ki olacak gibi değil. Köyün hatırı sayılır yaşlıları ferman vermiş.
”Ahbaplar bundan böyle eski köyümüze mecbur kalmadıkça gidip gelmek yok.Bunu yapmamız şart.Değilse bu gidişle alışamayız haberiniz olsun…” ferman başımız üstüne deyip hasret ateşiyle kor olan yüreklerine taş basmışlar.Gurbette bir başka olur sıla hasreti..Nitekim 10 kadar aile geri dönmüşler. Diğer 80 hane ise ogün bugün ada ile bütünleşmişler.Hayatlarından son derece memnunlar.
Ada yı çok değişmiş ve gelişmiş gördüm. Burada geçirdiğim rüya gibi üç gün benim için unutulmaz çok özel ve güzel oldu. Düğünümüzü de yaptıktan sonra gelinimizle birlikte geri döndük.
Bizim zamanımızda Adadaki azınlıktaki Türk nüfusu artırmak kapsamında Trabzon Çaykara dan heyelan nedeniyle taşınanların yerleştiği Şahinkaya köyü vardı sadece.Şimdi ise Isparta Sütçüler Çandır köylülerinin yerleştiği şirin Yenibademli köyü ve Burdur-Bucak Kızıllı köylülerinin yerleştiği Uğurlu köyleride var artık. Bugün kimbilir daha hangi yeni köyler eklenmiştir ve bundan sonrada elbette eklenecektir.
Şairin mısralarında dile getirdiği gibi ”Orda bir köy var uzakta,gitmesekte,kalmasakta,o köy bizim köyümüzdür…” şiirini duydukça,okudukça Gökçeada daki köylerimiz aklıma gelmektedir..
Yenibademli köylüleri şahsında selam Gökçeada daki tüm köylülerimize…

Yazan: M. Rıdvan ERTAN
Isparta Gazi Lisesi Tarih Öğretmeni

Comments are closed.