Site içeriğinin izinsiz olarak topluca indirilmesi, kaydedilmesi, çoğaltılması, içeriklerin izinsiz kopyalanması dahil Tüm Hakkı Saklıdır.
logo
logo

SON MEKTUP

Geçtiğimiz günlerde atayadigarı, Safranbolu tipi tarihi ahşap evimizi yerleştirirken, eski bir mektup geçti elime. Merakla aldım açık zarf içerisindeki mektubu.Okul yıllarımda Gökçeada’dan merhum aileme gönderilen bu mektubu ben yazmışım.
11.Nisan 1973. Bakalım neler yazmışım:
”-Kıymetli babacığım ve anneciğim” başlıklı hoş sohbetten sonra..” -Babacığım ve anneciğim okulda grip salgını çıktı ve okulumuz 2 gün tatil edildi.Beni sakın merak etmeyin çok şükür iyiyim. Okul müdürümüz bol bol limon yeyin dedi…” diye. devam ediyor. Belli ki telaş ve heyacanla yazmış olduğum bu mektup.36 yıl önce yazdığınız bir mektup size ulaşsa ne yapardınız? Kokladım toprak olmuş annemin elleri değen bu mektubu, kokusunu aradım nafile..!

Birden o günleri hatırladım. Derslere koşuşturmaktan yorulup,monotonluktan canımızın sıkıldığı günlerdi.Sabah ilk derse girerken, öğrenci başkanlığı bürosu önünde keyifsiz arkadaşlar, visiteye yazılmak için sıraya girmişlerdi. Derken..ilk tenefüste bu sıra kuyruğu ve beraberindeki öksürükler daha da arttı. Nasıl olduğunu bilmediğim bir anda, kendimi de sırada buldum.Meraklı bakan arkadaşlara, ”-Haydi gel sende gir, okul tatil olacak..” teklifleri nakarat gibi tekrarlanıyordu.Kimi arkadaşlar bu teklife katılıyor, kimisi ise alaylı bir gülümseme ile yan çizip uzaklaşıyordu.
Sıra kuyruğu ve öksürükler artmıştı. Çok geçmeden uzun uzun zil çaldı. Ardından yapılan anonsla, bahçede hemen toplanmamız istendi. Tüm okul toplandık bahçede.Okul müdürümüz Esat Sağcan o her zamanki sevecen ve babacan tavrı ile ”-Arkadaşlar okulumuzda grip salgını çıkmıştır.Girişimlerimiz sonucu şimdi aldığımız habere göre okulumuz bugünden itibaren 2 gün tatil edilmiştir. Birbirinizle kucaklaşmayın.Sıkı giyinin,üşütmeyin.Bol bol C vitamini alın. Limonlu ıhlamur için ve spor yapın.Hepinize geçmiş olsun.İyi istirahatler..” diyordu.
Hafta sonu ile birlikte 4 günlük bu tatil süresince, olan bitenden habersiz ilk işim, saf duygularımla işte bu mektubu aileme yazmak olmuş.O gün bu mektubu yazarken bir endişe yaşamış,şimdi ise tam aksine tebessüm ediyordum ” -Sizi gidi yaramazlar sizi..” diye sinsice.
Öyle ya! kim akıl etmişse etmiş? Nisan şakası gibi bir senaryo hazırlanmış ve başarı ile uygulanmış. Böylece, kafadan tatil yapmışız 4 gün.Okulda filmler izlemiş,spor yapmış,gezmiş,bol bol uyumuşuz. Sınavların sıkıştığı o zamanda, doğrusu böyle tatil dostlar başına.Tıpkı piyango gibi bir şey bu..
Bazen şu meşhur Hababam Sınıfı filmlerini seyrederken,bu senaryoları bizden mi aldılar acaba diye merak ediyorum.Keza konular yaşadıklarımızla hemen hemen aynı.Sadece figüranlar değişik.Vay be..!
Ne dersiniz?

Yazan: M. Rıdvan ERTAN
Isparta Gazi Lisesi Tarih Öğretmeni

Comments are closed.