Site içeriğinin izinsiz olarak topluca indirilmesi, kaydedilmesi, çoğaltılması, içeriklerin izinsiz kopyalanması dahil Tüm Hakkı Saklıdır.
logo
logo

SÜTÇÜLER BELEDİYESİ HAKKINDA

BELEDİYENİN TARİHÇESİ

Sütçüler ilçesi 800 yıllık bir geçmişe sahiptir. Eğirdir’e bağlı bir nahiye iken 1938 yılında ilçe ve Belediye statüsünü almıştır. 1938 yılında ilçede Belediye teşkilatı, Belediye Başkanı dahil 7 memur ve müstahdemden oluşan kadro ile kurulmuştur. Belediye teşkilatının kurulmasıyla nahiye zamanında yapılmış ahşap bir binaya yerleşmiştir. 1961 yılı Eylül ayında ilçe merkezinde çıkan yangında Belediye binası dahil 23 ev ve 27 dükkan yanmıştır. Evleri yanan konut sahipleri, 7269 sayılı Afetler Kanunu gereğince Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’nın hazırlamış bulunduğu plana göre evleri yaparak afetzedelere teslim edilmiştir. 1967 yılında Belediye hizmet binasının yapımına başlanmış ve 1970 yılında bitirilmiştir.

Belediye hizmetleri halen bu binada devam ettirilmektedir. Dönemin Belediye Başkanları :Ahmet Çetinkaya (1938-1942), Ahmet Yavuz (1942-1946), Mustafa Özsüt (1946-1950), Hüseyin Avni Turan (1950-1955), Osman Ali Apaydın (1955-1960), Ahmet Duyar (1963-1968), Ahmet Duyar (1968-1969), Haydar Şavkan (1970-1973), Ahmet Duyar (1973-1977), Haydar Şavkan (1977-1980), Osman Özer (1984-1989), Hüseyin Altuntaş (1989-1994), A.Bircan Turan (1994-1999), A.Bircan Turan (1999-2004), Hüseyin Müftüoğlu (2004-2015) Mustafa Üstün (2015-Günümüz)

Altyapı Durumu : Sütçüler Belediyesi önemli bir gelire sahip değildir. Resmi gelir kaynakları dışında ulaşım gelirleri, kira gelirleri sayılabilir. Sütçüler Belediyesi 3 katlı hizmet binasının 3.katında hizmet vermektedir. Diğer katlar ise kirada bulunmaktadır. Belediyenin kira gelirleri arasında Belediye Hal Binası ve burada dükkanlar, açık çay bahçesi ve Petrol Ofisi bulunmaktadır. İlçe dağlık olması nedeniyle alt yapı hizmetlerinin yapım maliyeti yüksek olmaktadır. İlçe 4 Kasım 1995 günü sel afetine maruz kalmıştır. Bu tarihe kadar yapılmış bulunan alt yapının büyük bölümü hasar görmüştür. Dünya Bankası’nın katkılarıyla içme ve kullanma suyu, kanalizasyon ve yağmur suyu önleme gibi altyapı hizmetlerine başlanmıştır. İlçenin %70 inde kanalizasyon hattı mevcuttur.

Coğrafi Konumu : Sütçüler ilçesi 37,5◦ kuzey enlemi, 31◦ doğu boylam üzerinde Isparta ilinin güneyinde yer almaktadır. Doğusunda Konya iline bağlı Beyşehir-Seydişehir ilçeleri, kuzeybatısında Eğirdir, güneyde Antalya iline bağlı Serik ve Manavgat ilçeleri yer almaktadır. Güneybatısında Burdur-Bucak ile komşu olan ilçe, kuzeydoğusunda Isparta ilinin Aksu ilçesi ve kuzeydoğusunda da Şarkikaraağaç ilçesi ile komşudur. Yüzölçümü 1287 km2 dir. Rakımı ise 250 metre ile 2500 metre arasında değişmektedir. Sütçüler İlçe Merkezi Mahalle İsimleri : (1) Başkoz, (2) Belen, (3) Birlik, (4) Cami, (5) Erenler, (6) Yeşildere, (7) Yukarı Kasaba ve Mahalle İsimleri : Ayvalıpınar Kasabası (Çıraklar, Öbektaş, Köprübaşı, Kuz ), Kesme Kasabası (Cami, Çökek, Kızılbelen, Derindere), Kasımlar Kasabası (Güney, Cami, Çürükbelen)

Personel Durumu: Sütçüler Belediyesinde 17 adet devlet memuru ve ortalama 20 adet geçici işçi çalışmaktadır. Belediyede GİH, SHS, YHS, THS sınıflarında 43 adet kadro bulunmaktadır. Bu kadroların 17 adedi dolu 27 adedi ise boştur.

Sütçüler Belediyesi önemli bir gelire sahip değildir. Resmi gelir kaynakları dışında ulaşım gelirleri, belediye ekmek fırını geliri ve kira gelirleri sayılabilir. Sütçüler Belediyesi 3 katlı hizmet binasının 3. katında hizmet vermektedir. Diğer katlar ise kirada bulunmaktadır. Belediyenin kira gelirleri arasında Belediye Hal Binası ve burada bulunan dükkanlar, açık çay bahçesi ve bezinliği bulunmaktadır.

İlçe dağlık bir konuma sahip olması nedeniyle alt yapı hizmetlerinin yapım maliyetleri yüksek olmaktadır. İlçe, 4 Kasım 1995 günü sel afetine maruz kalmıştır. Bu tarihe kadar yapılmış bulunan alt yapının büyük bölümü hasar görmüştür. İlçe afet kapsamına alınmış olup, Dünya Bankasının katkılarıyla içme ve kullanma suyu, kanalizasyon ve yağmur suyu önleme gibi alt yapı hizmetlerine başlamış ve bunun 1. aşaması tamamlanmıştır. 2. aşamasına ise henüz başlanmamıştır. Belediye, kendi imkanları dahilinde 3.3 km kanalizasyon hattı, 4750 m içme ve kullanma suyu hattı yapmıştır. İlçenin % 70’inde kanalizasyon hattı bulunmaktadır. İlçenin % 95’inde içme ve kullanma su bağlantısı vardır. İlçe merkezinde bulunan ara sokakların % 80’i parke taşı ile döşenmiştir.

Sosyal ve Kültürel Faaliyetler: Sütçüler merkezinde dut ağaçlarının bol olması nedeniyle yakın zamana kadar dut pekmezi üretimi önemli yer tutmaktaydı. Bugün eski önemi kaybetmesine rağmen, pekmez üretimi devam etmektedir. İlçede her yıl Dut ve Dut Pekmezi Festivali Belediye Başkanlığının organizasyonluğunda Temmuz ayı içersinde yapılmaktadır. Festival etkinlikleri içerisinde dut pekmezi üreticileri arasında üretimin teşviki amacıyla pekmez yarışması, fakir aile çocuklarının sünnet ettirilmesi, dut pekmezi voleybol turnuvası ve ilçe halkının katılımlarıyla Değirmen Deresinde eğlenceler yapılmaktadır.

Yatırımlar: Belediyenin dar ve kısıtlı bütçe imkanları dahilinde yapmış olduğu bazı yatırımlar şunlardır:

 • İlçede TV verici istasyonları kurularak, TRT kanalları hariç 7 kanalın izlenmesi sağlanmıştır.
 • Açık Pazar yerinin bir kısmının üstü eternit ile kaplanmıştır.
 • Gaziler ve müezzinler sokaklarında istinat duvarları yapılarak trafiğe açılmıştır.
 • İlçe Yukarı Mahalle ve Birlik Mahallesine 4 km uzunluğunda şehir için içme ve kullanma suyu şebekesi döşenerek, bu mahallelerin su ihtiyacı karşılanmıştır.
 • Müezzinler, Muratlar, Çatal Çeşme, Okçu Çeşme, Gaziler, Hamam Sokak, Müftüler, Pınarbaşı ve Çetin Şentürk Okulunun yanındaki sokaklara parke taşı döşenmiş, böylece araçların girebileceği konuma getirilmiştir.
 • Erenler Mahallesi, Ali Dede ve Birlik Mahallesi, Musalla Semtinde yer alan mezarlıklarda temizlikler yapılmış, ekonomik ömrü dolmuş çam ve meşe ağaçları kestirilmiştir. Mezarlıkların etrafında bulunan duvarlar tamir edilmiş ve üzerleri tel örgü ile çevrilmiştir. Kesilen ağaçların yerlerine takriben 500 adet çeşitli fidanlar dikilmiştir.
 • Belediye hizmet binasının teras katı misafirhane olarak düzenlenmiştir.
 • Erenler Mahallesi Tekke Sokağı Kepez Dağı istikametine doğru yaklaşık 200 metre stabilize yol açılmış ve gerekli duvarlar örülmüştür. Daha sonra bu yola parke taşı yapılmıştır.
 • Sel felaketinde tahrip olan sokaklar yeniden parke taşı ile döşenmiştir. Ayrıca afet sonrası tahrip olan Yeşildere Mahallesi içme suyu şebekesi Belediye imkanları ile yeniden yapılarak hizmete açılmıştır.
 • Yeşildere Mahallesinde yağmur ve sel sularının kontrolü için 250 m uzunluğunda beton kanal yapılmıştır.
 • Atatürk Caddesi ile Köşklübağ Caddesini birbirine bağlayan yol açılmış, Toros Sokakla Atatürk Caddesinin bağlantısı yapılmış, bu caddelerle birlikte Erenler Mahallesi, Ahmet Bey Caddesi, Değirmen yolu sokaklarına parke taşı döşenmiştir. Yukarı Mahalle Atatürk Caddesinin gidiş istikametinde sol tarafa 420 metre uzunluğunda 698 m2 yaya kaldırımı yapılmıştır.
 • Çevre düzenlemesi ve erozyonu önlemek amacıyla ilçe giriş ve çıkış yol kenarlarına 6 bin adet kavak fidanı dikilmiştir. Ayrıca 2.000 adet dut, 2.000 adet ceviz, 2.000 adet vişne, 2.000 adet kestane ve 1.000 adet ıhlamur fidanları ilçe halkına dağıtılmıştır.
 • Belediyeye ait arsaların parselasyonu yapılarak 30 adedi satılmıştır.
 • Sütçüler Spor Kulübüne de Belediyece destek olunmaktadır.