Site içeriğinin izinsiz olarak topluca indirilmesi, kaydedilmesi, çoğaltılması, içeriklerin izinsiz kopyalanması dahil Tüm Hakkı Saklıdır.
logo
logo

SÜTÇÜLER DE BİR EVİNİZ OLMASINI İSTEMEK

Merkez nüfusumuz sürekli düşüşten artık yükselişe geçmiştir..Gerek artan öğrenci sayımız, gerekse, istemesek de mermercilerimiz.. sayesinde şu an ilçemizde boş ev bulmak imkansız halde. İlçemizin göç vermesini bir nebze olsun önleyici tedbirlerden birisi de kalıcı konutlar yapmaktır. Nitekim kuş uçmaz kervan geçmez Gurbetteki hemşerilerimizden yaz kış kalmayı tercih edenlerin sayısı artıyor. Taş mağara yapılan ilk toplu konutlarımız sayesinde dünden bugüne geldiğimiz nokta oldukça umut verici..Gözümüzün önündeki bu yeni mahalle bile bir hayalin gerçeğe nasıl dönüştüğünün bir simgesi.

Sütçüler de bir evinizin olmasını istemek kimilerine göre hayal konforlu bir ev olmasını istemekse hayal ötesi gelebilir. Ancak madalyonun bir de öteki yüzüne bakınca istenirse oluyormuş misali gözümüz önünde asar altına yapılmış TOKİ gerçeği var. Kısa adı TOKİ olan toplu konut projesi herkesçe takdir edici. Düşük gelirli evi olmayan insanların kira öder gibi uzun vadede ev sahibi olmasını amaçlayan bu proje ilçemizde belki de en ayrıcalıklı biçimde uygulandı. Göç veren bir ilçe olmamızdan dolayı göçü frenleme açısından bu projede şartların dışına çıkıldı ve her isteyenler girerek ev sahibi oldular. Hiç kim derdi Sütçüler gibi bir ilçemizde güvenlikli ferah kaloriferli asansörlü evlerde hayat süreceğimizi…Hele hele 61 yangınında ve 95 sel felaketinde 2 defa taşınması bile gündeme gelmiş bir ilçe olmamız yanında..?

Bugün 2.etap Toki çalışmaları başlatılmış şu an itibari ile 500 dolayında müracaat olduğu bilinmektedir.. Bu seferki proje ilçemiz girişine Çatal pelit dolayında ana yola cephe oldukça havadar ve kullanımlı bir yerde. Ancak aradan geçen zaman içinde bir arpa boyu yol kat edilemedi. Her geçen zaman aleyhimize işliyor. Mülk sahipleri ile anlaşma sağlandı sağlanıyor.. derken sağlanamadığını görüyor üzülüyoruz. İlçemizde gayrimenkul fiyatları belli .Bir yere talep oldu mu oldum olası değeri nedense fırlayıverir.. Her iki tarafta buradaki talebi fırsata dönüştürmemeli bir orta yol bulunup mutabakata varılmalı. Buraya toplu konut yapılırsa ilçemiz ne kazanır yapılmazsa ne kaybeder iyi irdelemek gerek. Sütçüler ilçemize inşat yapmak ticari bir kazanç kapısı değil tamamen bir keyfiyet bir tercih bir sevda işidir. Zira malzemeler en yakın Isparta dan geldiğini bilenler Isparta ya yapılacak bir inşaatı ilçemize yapmaya kalkışmak 2 katına mal olacağına razı olmayı göze almışlardır.. İlçemize bugünün ekonomik şartlarında her türlü inşaat yapanları taktir etmeli desteklemeliyiz. Bu düşünce memlekete bir vefa borcumuz olarak ta kabul edilmeli. İlk yapılan Toki ev sahipleri hepsi huzurlu mutlu hallerinden memnun ve duacı. O halde ilçemize kazandırılacak ikinci etap Toki evlerine sahip olacaklar da Hiç şüphesiz bu işe vesile olanlara duacı olacak.. Asıl önemlisi İlçemiz kalıcı bir esere daha sahip olarak hareketlenecek, canlanacak.. Bu da işin manevi hazzı ..Bundan daha iyi bir şey olabilir mi?

İslamiyet’te malum İstişare meşveret vardır . İnsanlar konuşa konuşa anlaşırlar. Gün yeni ufuklara yelken açma zamanı. Haydi her iki taraf anlaşın artık. Bunca insan umutlu heyecanlı anlaşmanızı ve akabinde görkemli bir temel atma törenini sabırsızlıkla bekliyor.. İnsan gibi insan yetiştiren Sütçülerimin insanları bunu ziyadesiyle hak ediyor. İddia ediyorum: Bu işten kazanan da kaybeden de öncelikle İlçemiz olur. Kazanmasına evet kaybetmesine artık yeter.. demek için uzatın ellerinizi…Hiçbir şey memleketimizin geleceğinden daha değerli değildir.

Madem istemek başarmanın yarısı ise, önce isteyelim.

Sloganımız: SÜTÇÜLER DE SİZNDE BİR EVİNİZ OLSUN KAZANAN SÜTÇÜLER OLSUN…

Yazan: M. Rıdvan ERTAN
Isparta Gazi Lisesi Tarih Öğretmeni

Comments are closed.