Site içeriğinin izinsiz olarak topluca indirilmesi, kaydedilmesi, çoğaltılması, içeriklerin izinsiz kopyalanması dahil Tüm Hakkı Saklıdır.
logo
logo

SÜTÇÜLER’İN KANAYAN YARASI YOL

SÜTÇÜLER’İN KANAYAN BİR YARASI ( YOL GİBİ YOL ÖZLEMİ ) -Ridvani

 

İnişli yokuşlu dolambaçlı ilçemin yolları..

Epey zaman olmuş uğramayalı..

İlle de bayramlarda mı varılmalı

Cezalısın ridvani cezalı…..

Son yaşanan trafik kazası bir kez daha gerçeklerimizle yüzleşmemizi gündeme getirmiştir…Yollarımız hakkında ahkam kesmek için hiç öyle uzman olmaya da gerek yok Zira yıllarca gidip geldiğimiz bu yolları ezberlemişizdir: Şurası şuradan olsaydı, şöyle olmayıp ta, böyle olsaydı…ah keşke ! vb önerilerimiz hiçte öyle yabana atılacak cinsten değildir.

Geçmişten günümüze bu yollarımızda o kadar çok kaza olmuş ki : Bu kazaların çoğu yol kusurlarından kaynaklı. Ölümlü kazalardan arşivleri deşip şöyle bir hafızamı yokluyorum: Geçmişte Taşlıkır da Ziraatın uçan jibi..? Yasırlar belinden uçan Pınarköy ün kamyonu..? Zengi deresinde sele kapılıp sürüklenen Belediye otobüsü..? Bağırsak deresinde uçan ve 48 saat sonra akbabaların dikkati ile fark edilen öğrencilere ait taksi..? Cuma pazarından dönmekte iken yokuş yukarı uçan Şeyhler e ait minibüs…? Aşağıgökdere de uçan yine belediye yolcu otobüsü…? Sağrak rampasından aşağı uçan toptancı arabası…? Dümdüz Yılanlı ovasına hangi akla hizmetse yapılmış virajda Süleyman Başaran ın özel aracı…? Taşlıkır da,? Ayvalı kızıldere boğazında,? Eski güzergahını aratan Ağılköy rampası? ve Pınarpazarı keskin virajında,? Kovada kanal boyunda ..? yaşanan onlarcası…ve daha sayısını hatırlayamadığım nice kazalar….?

‘’Bir musibet bin nasihatten iyidir ‘’ Atasözünü doğrularcasına işte kazadan sonra yapılanlara: Yasırlar belinde o kaza olmasaydı şimdi ki hali ile de tartışılan yolda düzenleme yapılırmıydı? Zengi deresinde otobüs sürüklenmese o köprü yapılırmıydı? Ya da o köprü daha önce yapılsaydı o otobüs sürüklenirmiydi..? Bağırsak deresine yapılan bariyerler daha önce yapılsaydı o öğrencileri taşıyan taksi yoldan aşağı uçarmıydı? Son yaşanan kaza yerine bariyer yapılsaydı o araç yoldan çıkarmıydı..? Ah keşke? Olsaydı ? bulsaydı?..

Bakın Sütçülerimizin yol meselesi ile kimler ne demişti hatırlayalım:

1-) Belediye Başkanımız merhum Hüseyin Altuntaş zamanında Sayın Demirel ilçemize geldiğinde Belediye binası önünde konuşma yapıyordu : Yanımda merhum kıvırcık ibarahim : -Baba Antalya ya yol istiyoruz …! diye avazı çıktığınca bağırmıştı..Demirel ne demişti:? – Sen neden bahsediyorsun daha senin Isparta ya doğru dürüst yolun yok.Helikopterle gelirken yeni bir yol keşfettim Isparta ya 45 dakika da ulaşacaksınız..Bu işin takipçisi olun…Peki olduk mu?

2-) Yine Başkan Dr Bircan zamanında aynı konuda basın yayına şöyle bir haber yapmıştı..Köprübaşını geçtikten sonra Sütçülere varıncaya kadar bildiğimiz bütün duaları okuyarak gidiyoruz…Bu mesaj ne anlam ifade ediyor bilmeyenimiz varsa hatırlatayım ‘’Kelle koltukta yolculuk yapıyoruz…’’

3-) Yine bu seçimden önce ilçemize ilk defa gelen bir bakanlık yetkilisi : -Sizin yollarınız ne kadar kötü doğu da bile böyle yol yok..? demesi son derece derslik bir mesaj.

Bu yollarımız böyle oldukça son yaşanan kaza ne ilk ne de son bulacaktır..Temennimiz o dur ki İlçemizin bir çok sorunları arasında bundan böyle ilk önce YOL SORUNU yer alsın.Yol demek uygarlık demek, kolaylık demek, her şey demektir.Yol olmayınca hiçbir şey olmuyor. Kaldı ki can emniyeti söz konusu ise: İnsan hayatından daha değerli ne olabilir.

Eskiden kıt imkanlarla gönüllülük esasına dayalı hayır hasenat fedakar çalışmalarla başlatılan tek yolumuz yanında bugün alternatif yollarımız yapılmış yapılmasına da lakin hepsi tek iyi bir yol eder mi tartışılır olmuştur..Yani değişik yollar yapılacağına tek olsun iyi bir yol olsun dedirtmiştir..Belli ki o zaman yapılan o ilk ulaşım yolu köylerden geçmesine dikkat edilmiş mesafe uzadıkça uzamıştır.Halbuki geldiğimiz nokta da bu kadar teknolojik imkanlar varken aynı güzergahta ısrar etmek niye? Birkaç örnek vermek gerekirse: Aşağıgökdere su fabrikası önüne yapılan bir köprü, yolu 2-3 km kısaltıverdiği gözümüzün önünde.Bunun gibi şart mı illa Pazarköy den geçmek? Ayvalı ya girmeden kızıldere boğazına sapıp Bağıllı dan dümdüz ovadan Çambele açılacak bir yol mesafeyi en az 10 km kısaltacak…daha bu örnekleri sıralamak mümkün.

Sayın cumhurbaşkanımız Demirel in zamanında dediği gibi ilimize daha kısa mesafede ve emniyetli ekspres yolu yapılması artık tahammül sınırlarımızı aşmış halkımızı usandırmıştır…İlçemizden Isparta ya şu an tam 5 ayrı yol var Bu yollar :

1) Müezzinler Dereboğazı üzeri: 70 km (en kısa) 2) Karadiken –Dereboğazı üzeri 76 km 3)

Karadiken –Kovada üzeri 88 km 4) Sipahiler –Direskene üzeri 90 km 5) Ayvalıpınar-Eğirdir üzeri ana yol 104 km (en uzun)

Yine (inbeleği) diye bilinen Sağrak tepesi –Yeniköy yol ayrımından kuzca yol ayrımına kadar yaklaşık 8 km lik bölümde merak ettim üşenmedim tam 35 viraj saydım? Isparta ya kadar 100 den fazla olduğu muhakkak…

Bir an önce ilçemize yakışan halkımızı rahatlatan özlemini duyduğumuz Isparta yolumuzun ve ilçemiz içinden geçecek çıkmaz sokak konumundan kurtaracak Sanlı-Gebiz-Antalya yolunun gerekli düzenlemelerle (gereksiz virajlar azaltılıp uzayan gereksiz yollar kısaltılıp, uçurumlara bariyerler yapılıp..) ıslah edilip yol gibi yol yapılmasını bütün Sütçülerli istemektedir Zira şimdiye kadar başta orman ürünleri olmak üzere hep almadan veren konumunda kalmış memleketimiz bunu ziyadesi ile çoktan hak ediyor…

Bu vesile ile Yeni seçilen Belediye Başkanımız Mustafa ÜSTÜN şahsında tüm adaylarımızı demokrasimizin olmazsa olmaz iki temel unsuru İktidarı ile Muhalefeti ile ayrı ayrı tebrik ediyorum. Bundan sonra çalışmalarının başta YOL SORUNU olmak üzere memleketimize hayırlı olmasını ve yeni görevlerinde başarılar dilerim..

Yazan: M. Rıdvan ERTAN
Isparta Gazi Lisesi Tarih Öğretmeni

Comments are closed.