ÇANDIR KÖYÜ

Tarihçe

Pamukova diye bilinen verimli topraklarının çoğu baraj gölü suları altında kalmasıyla köy halkı Gökçeada ya taşınmış. Gitmek istemeyenler ve adada uyum sağlayamayıp geri dönenler baraj gölü kıyısındaki sınırlı arazilere yerleşerek alternatif geçim kaynaklarına yönelmişler Başta seracılık olmak üzere alabalık yetiştiriciliği ve turizmi keşfetmişlerdir.

Sığırlık ve Çandır köyü arasında yolun kuzeyinde bir tepe üzerindedir. İyi korunmuş kalenin doğu duvarlarında üç yuvarlak pencere vardır. Erken Bizans Döneminde yapılmış olmalıdır.Sığırlık II Kalesi

İlçemizin doğal güzellikleri ve tarihi zenginlikleri ile Antalya nın adeta arka bahçesi konumundadır.

Düşük rakımı, nemi ve ılıman ıklimi sayesinde seracılık ve alabalık üretme çiftlikleri yanında zengin tarım ürünleri yazılı kanyon,Şıh Muslihıddin türbesi ve karacaören baraj gölü ile ünlü en hareketli ve zengin köylerimizdendir.

Coğrafya

Isparta il merkezine 60 km, Sütçüler ilçe merkezine 40 km uzaklıktadır.

Mahalleleri

Köprübaşı Mahallesi
Karakilise Mahallesi
Bayduş Mahallesi

Sütçüler Çandır Köprüsü: Çandır köyü Köprübaşı mevkiinde, Selçuklular Döneminde yapılmış olan 65 m uzunluk ve 5 m genişlikteki kemerli köprü günümüzde Karacaören Barajı sularının altında kalmıştır.

Yazılı Kanyon Tabiat Parkı: Isparta ili Sütçüler ilçesi Çandır Köyü mülki hudutları içerisindedir. 600 hektarlık bir alanı kapsamaktadır. 1989 yılında tabiat parkı olarak tescil edilmiştir. Yazılı Kanyon Tabiat Parkı, Göksu Çayı serisi, Yazılı mevkii, bitki örtüsü ve yaban hayatı özelliğine sahip, manzara bütünlüğü içerisinde halkın dinlenme ve eğlenmesine uygun doğal bir yerdir.

2021 Yılında ilçemiz sınırlarınında etkilendiği orman yangınları olmuş malesef ki, Yazılı kanyon ve Çandır köyümüz büyük hasarlar almıştır.

Önemli Yerleri

Çandır Köprüsü , Karacaören barajı, Çandır Gölü

error: Content is protected !!