KESME KÖYÜ

Kesme Köyü Merkez
View Gallery 2 Photos
Kesme Köyü Merkez
Kesme Köyü

Tarihçe

Kesme Köyümüz Derindere, Çökek Mahalleleri ile İlçemizin en büyük beldesinden Köye dönmüştür başka bir yeni Antalya yolu güzergahında, aynı zamanda Tarihi Kocaköy harabeleri yakınında kurulu bu beldemiz Yeni Beyşehir yolununda açılmasıyla her geçen gün ziyaretçi turistlerin ilgisini çekmekte, havası ile suyu ile ormanlıklar içerisinde güzelliği yanı sıra yetiştirdiği insanları ve YBO ilende nam yapmış bir Köyümüzün yeri Isparta, Sütçüler İlçesi. Kuz Mağarası, Kesme Kasabası’nın güneybatısında bulunan Asar Tepenin yakınında, Köprüçay kanyonunun dik yamacında yer alır. Kasabadan traktör veya arazi taşıtıyla 15-20 dakikada kanyonun kenarına kadar varmak mümkündür. Bu yol düzeltildiğinde herhangi bir araçla bu süre çok kısalır. Buna karşılık 700-750 m. derinliğinde olan kanyonun orta seviyelerinde bulunan mağaraya, yürüyerek yarım saatte inilebilmektedir. Bu iniş çok zor ve tehlikelidir olup toplam uzunluğu 224 m., girişe göre en derin noktası 17.5 metredir. Sıcak ve yarı kuru bir havaya sahiptir. Mağaranın dar geçitlerinde ve yan kol bağlantısında belirgin bir rüzgar hareketi vardır. Genişliği 2-16 m, tavan yüksekliği 1-20 metreler arasında değişen mağaranın orta ve son bölümleri, görünümleri son derece güzel her türden damlataşları (sarkıt, dikit, sütun, duvar ve örtü damlataşları, damlataş havuzları,…vb.) ile kaplıdır. Ana galerinin son bölümlerinde ise kalın bir kum ve çakıl deposu bulunur. Bu kesimler, mağaranın en derin noktalarıdır. Buna karşılık bu depoların yanından ayrılan yan kolun son noktası, girişten +10 m. yukarıdadır.
Akarsu yatağından 250-300 m. yukarıda bulunan Kuz, Hidrolojik olarak askıda (vadoz kuşak) kalmış, fosil bir mağaradır. Bu nedenle yağışlı dönemlerde tavandan damlayan veya yan duvarlardan sızan sular dışında bütünüyle kurudur. Bu sular, ana galerinin son bölümünde küçük gölcükler oluşturmaktadır.

Coğrafya

Kesme Köyü, 1912 yılından beri aynı adı taşımaktadır. 1970 yılından sonra beldeye çevrilen köyün belediye statüsü, nüfusunun 2000 kişinin altına düşmesi üzerine 2013 yılında sona erdi.

Mahalleleri

Derindere Mahallesi
Çökek Mahallesi

Önemli Yerleri

Kesme Köyü Kocaköy Harabeleri (Lahitler)
Kesme kasabasının 5 km güneyinde Kocaköy mevkiinde Asar tepesindedir. Kocaköy’ün kuruluşu kesin olarak bilinmemekle beraber Helenistik dönemlerde kurulmuş olabileceği varsayılmaktadır. Ören yerinde en önemli yapı kalıntısı olarak Prostylos planlı tapınak, kısmen ayakta kalmış sur kalıntıları, kayalara oyulmuş kare biçiminde dört adet sarnıç bulunmaktadır. Sur dışında ise Lahit Mezarlar bulunmaktadır. Podyumlu (kaideli) olup ion tapınakları tarzında mezarlar oturtulmuştur. Kısa kenarlarında Medusa kabartmaları bulunmaktadır.

Kocaköy Asarı
Sütçüler İlçesi, Kesme Kasabası’nın 5 km güneyinde Asar Tepesi üzerine kurulmuş kentin kuzey ve batısı Köprüçay Vadisiyle sınırlanmıştır. Kent muhtemelen Hellenistik dönemde kurulmuş olmalıdır. Kentin çevresi kısmen ayakta duran bir surla çevrilidir. Kent içindeki en önemli mimari yapı tamamen yıkılmış durumda olan prostylos planlı tapınaktır. Örenyerinde ana kayaya oyulmuş dikdörtgen biçimli dört adet sarnıç ilginç birer mimarı gösterir. Örenyerinin güneybatısında sur duvarının dışında düzlükte biri sağlama yakın, biri yıkık iki mezar anıtı vardır. Mezar anıtları Podiumlu (kaideli) olup üzerine ionik tapınak tarzında lahit mezarlar oturtulmuştur. Kapak kısa yüzlerinde Meduza kabartması vardır. Şehrin ismi bilinmemektedir. Kalıntılardan anlaşıldığı kadarıyla küçük bir dağ kentidir.

error: Content is protected !!