BEYDİLLİ KÖYÜ

Tarihçe

Beydili köyü, Isparta Sütçüler ilçeleri arasında en hareketli yerleşim birimi olarak dikkat çeker, özellikle taşımacılık konusunda kendilerini geliştirmiş bir köydür ve Isparta’ya giden araçları vardır belirli günler ve diğer köylerde girmektedir.

Coğrafya

Beydili Köyü Isparta il merkezine 120 km, Sütçüler ilçe merkezine ise 17 km uzaklıktadır.

Mahalleleri

Önemli Yerleri

Beydilli eko köyü, eski Beydili olarak bilinmektedir, sütçüler ilçemizin kültürel olarak korunan bir köyü olarak bilinmektedir. Köprülü Kanyon’un yamacında 200 yıllık bir geçmişi olan Beydili Köyü 2006 yılında Eko-Kültür Köyü ilan edilmiştir.
Tamamen doğal taş toprak ve ağaç kullanılmış son derece sağlıklı evlerdir eko Beydili evleri fotoğrafta görüldüğü gibi çok şirin ve tarihi değerlerde taşımaktadır. ÇALBA OTU bu köyün başlıca bilinenlerindendir.
Beydili eko köyü görmek çok zahmetli ve tehlikeli olduğunu söylemek istiyorum, Bazı kesimlerde tomruk ağaçların tutuğu bir yollu var ama normal hava şartlarında yüksek bir araçla gitme imkanı olabilir, olmadı yarıda bırakılabilir benim size tavsiyem yaya olarak gidilmesidir, tabi yolu bilen köyüler alarak gezebilir ve güzellikleri görünce hissedeceğiniz duygu çok güzel bir fotoğraf çekmek bu kadar zevkli olmazdı dersiniz.
Köyü taşımak yol yapmaktan ucuz olunca Beydili Köyü’nü aşağı taşımışlar kalan evler restore edilerek Eko Köye çevrilmiş. 8 evde konaklama imkanı vardır.

error: Content is protected !!