Sarp Dağ (Sütçüler)

Isparta Sütçüler Sarp Dağ
View Gallery 2 Photos
Isparta Sütçüler Sarp Dağ
Sarp Dağının Sütçüler Bucakdere köyünden Fotoğrafı

Hakkında & Tarihçe

Sarp Dağ Eteklerlerinde Bir Ulu Ağaç

Sütçüler İlçemizede sınırlarımıza uzanan Sarp Dağı Kış döneminde yoğun kar yağar ve yıllık ağaçlarını yamaçlarından ev sahipliği ile kışları 3 metreye daha fazlasına ulaşır karın kalınlığı Sarp Dağında yol yoktur, su yoktur, elektrik yoktur. Yörüklerede yamaçlarında ev sahipliği yapar 2020 tarihibde Köprülü Kanyon Milli Parkı’nın büyüklüğü yaklaşık 10 bin hektar daha artırılarak 47 bin 473 hektara çıkarıldı. Mili Park sınırına dâhil edilen arazinin büyük bölümü alanın kuzeyindeki Sarp Dağı ve çevresinden oluşuyor. Isparta’nın Sütçüler ilçesi sınırlarında bulunan Sarp Dağı’nın barındırdığı zengin biyolojik çeşitlilik nedeniyle koruma altına alınması için bir çalışma bulunduğuna işaret eden yetkililer, bu bölgenin Köprülü Kanyon Milli Parkına dâhil edildiğini belirtti.

Tıbbi ve aromatik bitkiler yönünden zengin olan bu bölgede doğal olarak yetişen bilyeli kekik, yağ kalitesi ve yüksek aromasıyla Avrupa’da ‘Türk kekiği’ olarak tanınıyor. Bölgede milli park niteliğine sahip birçok alanın koruma şemsiyesi bulunmadığı için geçmiş yıllarda madencilik faaliyetine açılmış olması büyük bir kayıp olarak değerlendiriliyor.

Sarp Dağı’nın önemli bir bölümü milli park sınırına dahil edildi
Sarp Dağı’nın önemli bir bölümü milli park sınırına dahil edildi.

Nasıl Gidilir ?

Sütçüler ilçemize 18 kilometre mesafeden yamaçına ulaşılabilir, fakat dağ yürüyüşü ile yamaçlar çok geniş olup gezilebilir.

Çobanisa Köyünden Arkada Heybetli Sarpdağ
Çobanisa Köyünden Arkada Heybetli Sarp Dağ
error: Content is protected !!